Ombudsmanka: Péči o seniory s demencí často chybí odbornost i respekt

Domácí
20. 2. 2014 14:30
Personál, který se stará o seniory s demencí, je dost často přetížený (ilustrační foto).
Personál, který se stará o seniory s demencí, je dost často přetížený (ilustrační foto).

Péči o seniory s demencí v Česku mnohdy chybí odbornost i respekt. Špatné zacházení zaznamenala Kancelář veřejného ochránce práv v polovině ze 14 registrovaných zařízení, která její pracovníci kontrolovali v loňském roce. Problémy spočívaly například v nadužívání tlumících léků, nedostatečné prevenci podvýživy, ale také v nadměrném používání postranic u postele, nebo naopak v nulové prevenci pádů. 

Konkrétní problémy podle ombudsmanky Anny Šabatové většinou nejsou důsledkem zlé vůle a úmyslu, ale spíše stereotypů, přetížení personálu a materiálních či systémových nedostatků. "Jsou to většinou systémové věci, které vyplývají například z nedostatku peněz v rozpočtu. Já jsem však přesvědčená, že ve společnosti je dostatek zdrojů, a je otázkou humánnosti naší společnosti, jak tyto prostředky distribuuje," uvedla Šabatová.

Ombudsmanka Anna Šabatová.Ve čtyřech případech se Kancelář veřejného ochránce práv obrátila na orgány, které mohou zahájit řízení o správním deliktu. Všechna zařízení však prý reagují pozitivně a mají snahu chyby napravit. Opakovaně navštívili pracovníci kanceláře také jedno neregistrované zařízení, u něhož existuje podezření, že neoprávněně poskytuje sociální služby pro klienty trpící demencí.

Častým problémem v registrovaných zařízeních je neodbornost v péči o seniory s demencí, kteří mají specifické potřeby, počínaje přehledným uspořádáním prostoru, přes kvalitní stravu až k přiměřené medikaci. Souvisejícím problémem je nedostatečné personální zabezpečení. V jednom z kontrolovaných zařízení měl jeden pracovník v přímé péči na starosti 20 klientů.

"Demence je onemocnění, v případě Alzheimerovy choroby smrtelné onemocnění, a přináší velké požadavky na péči. Pokud personál nemá ty znalosti a péče není k tomu nastavená, nemůže to zacházení být dobré," uvedla pracovnice kanceláře Marie Lukasová.

Základem správné péče je kvalitní strava. V mnoha zařízeních ale personál nesleduje příjem jídla a tekutin, případně klientům podává stravu, která není uzpůsobena jejich stavu. Opomíjet nelze ani společenskou nebo estetickou rovinu stolování. Přesto je v praxi běžná rezignace na používání příborů, někdy se také mixují všechny složky jídla do jediné směsi.

Jiří Horecký z Asociace poskytovatelů sociálních služeb řekl, že návštěvy z Kanceláře veřejného ochránce práv přispívají ke kvalitě péče. Situace se podle něj za poslední léta zlepšila, klient se ocitá v popředí zájmu. Na péči se však zároveň odráží snižování stavu zdravotního a sociálního personálu, uvedl Horecký.

V ČR žije více než 100 tisíc lidí trpících demencí. Jak populace stárne, pacientů přibývá. Někdy se hovoří o nevyléčitelné epidemii stáří.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock , ČTK

Další čtení

ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Muž v Praze osahával ženy. Už ho mají, činů lituje, svádí to na klukovinu

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ