Ještě na palubě vládla mezi dvěma sty pasažéry jediného přímého spoje z Mexika, který v neděli dosedl na plochu pražského letiště v Ruzyni, bezstarostná nálada. Úsměv na tváři však turistům bezprostředně po přistání ztuhl. To když k jejich letounu napochodovala armáda zdravotníků v bílých, neprodyšných skanfandrech.
Nepodcenit sebemenší maličkost. To bylo hlavní motto, s nímž se hygienici, lékaři a vedení ruzyňského letiště v neděli vrhli na kontrolu pasažérů z dosud jediného přímého spoje z Mexika do Prahy.
ČTĚTE TAKÉ: Letiště na nohou. Pasažérka letu z Mexika je v nemocnici
Přísná bezpečnostní opatření, která cestující přivítala, však řada z nich nesla nelibě. "Nevím, proč s tím tady v Česku všichni dělají takové haló. Děti nám po každých zprávách posílaly vystresované zprávy, zda jsme v pořádku. Přitom na místě žádný problém nebyl. Celý Yucatán je čistý," rozohnila se jedna z turistek Zdeňka Watzingerová.
A přidávají se k ní i další. "Na letišti v Mexiku měli lékaři běžné roušky. Tady na nás čekali lidé v kuklách, celí oblečení v bílých skafandrech. Hned jsme si říkali, že to vypadá, jako kdybychom se ocitli v nějakém katastrofickém filmu," doplňuje další cestující Lukáš Bek.
V Mexiku se lidé chřipky nebojí
Hysterie z propuknutí prasečí chřipky je paradoxně v místě jejího vzniku, tedy Mexiku, podle turistů prakticky nulová. "Však od toho ohniska jsme byli vzdáleni asi dva tisíce kilometrů. Vy byste se doma báli, kdybyste věděli, že je nějaká nemoc na Krétě?" táže se Věra Michalová.
Přesto cestovní kancelář chtěla umožnit zájemcům i dřívější návrat. Pro zkrácení dovolené však nakonec hlasovala jen hrstka turistů.
"Neměli jsme strach. Za to může jen mediální masáž, která působí mezi některými lidmi hysterii. Mexický Karibik je ráj na zemi, měli jsme se tam krásně. Ještě včera jsme překládali prohlášení tamějšího prezidenta, že nic vážného turistům nehrozí," popisuje Tereza Vítová, která působí jako delegátka zájezdů právě v oblasti Latinské Ameriky.
FOTOGALERII SI PROHLÉDNĚTE ZDE
Více než šíření takzvané prasečí chřipky tak turisty vyděsila pečlivá kontrola. Její výsledky nakonec odhalily jedno podezření na nákazu a šest lidí poslaly do domácí karantény. "Bral jsem to jako nutné zlo. Je ale pravda, že jsme příliš nevěděli, co nás čeká. Jsem rád, že to mám úspěšně za sebou," uzavírá Stanislav Pexa.
Bylo to nutné, říkají lékaři
Hygienici a lékaři si však stojí za svým. Přísné podmínky, za nichž kontrola probíhala, byly vynucené rizikovou situací. "Nemůžeme si dovolit nic podcenit. To by hraničilo s trestným činem," nechal se slyšet již dříve šéf letištní ambulance Ilja Chocholouš.
A slova odborníků nakonec potvrdily i prvotní výsledky základních fyzikálních vyšetření. Pokud by se totiž u pasažéra, který byl s teplotou větší než 38 stupňů Celsia převezen do nemocnice Na Bulovce, potvrdila nákaza, museli by v karanténě skončit i lidé, kteří byli s nemocným ve styku.
"Výsledky budou známy v úterý. Do té doby není třeba žádných speciálních opatření," uklidňuje Zdeňka Jágrová, vedoucí pražské hygieny.
Foto: Robert Zlatohlávek