Zlepšení situace lidí, kteří pečují o své blízké se zdravotním postižením, a vypracování analýzy přístupnosti úřadů, sociálních a zdravotních zařízení jsou prioritami Národní rady osob se zdravotním postižením (NROZP) pro roky 2017 až 2020. Na těchto bodech se shodli účastníci republikového shromáždění NROZP.
V současnosti jsou lidé, kteří pečují o své blízké se zdravotním postižením, podle národní rady znevýhodněni. Často žijí v sociální nouzi, jsou závislí na příspěvcích na péči či invalidním důchodu opečovávané osoby. V důsledku toho pak také mají ve stáří nižší důchod.
"Chceme, aby byla jiná úroveň důchodů pečujících osob. Myslíme si, že jejich důchod by se měl odvíjet od platu pracovníka v sociálních službách, což by odpovídalo náročnosti péče," řekl předseda NROZP Václav Krása. Národní rada chce rovněž usilovat o zavedení takzvané pečovatelské nemocenské či větší kapacity takzvaných odlehčovacích služeb. Ty mají nahradit péči blízkých v době, kdy si oni sami potřebují odpočinout.
Za problematické považuje národní rada i nastavení péče při hospitalizaci zdravotně postižených. Podle Krásy především těžce zdravotně postižení potřebují velkou péči, aby neměli proleženiny a aby měli zajištěn dostatečný pitný režim. Na tak intenzivní péči ale zdravotnický personál často nemá kapacitu. "Domníváme se, že pokud mají svou pečující osobu, tak že by mohla tu činnost, kterou vykonává původně doma, vykonávat i ve zdravotnickém zařízení. Chceme to prosadit do legislativní normy," řekl Krása. Podle něj by se tím zlepšil stav hospitalizovaných a zároveň se odlehčilo už nyní přetíženému zdravotnickému personálu.
Jako další prioritu považuje národní rada pokračování ve zpřístupňování veřejných budov. Podle Krásy neexistuje komplexní analýza přístupnosti budov veřejné správy, zdravotnických a sociálních zařízení.
Postižení chtějí zlepšení situace lidí, kteří pečují o své blízké
Domácí
3. 11. 2016 14:35Ilustrační foto.
Autor: ČTK Foto: Profimedia