Prasečí chřipka v Česku už <span>převažuje nad sezonní</span>

Domácí
20. 11. 2009 08:02
Počet případů prasečí chřipky v Česku stále stoupá.
Počet případů prasečí chřipky v Česku stále stoupá.

Počet případů prasečí chřipky v Česku stále stoupá.Virem prasečí chřipky už v Česku onemocnělo 633 lidí, od minulého týdne přibylo 147 nakažených. Počet nákaz tak převažuje podle hygieniků nad běžnou chřipkou. Epidemie chřipky začne v Česku podle odhadu hlavního hygienika Michaela Víta počátkem prosince.

Podle něj je v tuto chvíli potvrzeno zhruba 650 případů prasečí chřipky a rychle přibývá akutních respiračních nemocí i běžné chřipky, zejména u dětí. "Nyní už u nemocných převažuje virus prasečí chřipky nad běžnou sezonní chřipkou," řekl Vít. Hlavní hygienik konstatoval, že se virus od dubna příliš nezměnil, takže účinnost vakcíny je vysoká.

V Česku zatím zemřeli tři lidé, kteří měli prasečí chřipku, ale u jednoho z nich byla příčinou úmrtí leukémie. "Většina onemocnění však měla stále velmi mírný průběh," uvedla ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Nyní už se nevyšetřují všichni pacienti s podezřením na prasečí chřipku. Prověřují se pouze závažné případy. "Česko se však stále pohybuje pod hranicí celostátní epidemie, která se vyhlašuje, pokud onemocní víc než dva tisíce lidí na sto tisíc obyvatel," řekl ve čtvrtek Vít. Lokální epidemie jsou podle něj v Karlovarském, Královéhradeckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji.

V Česku je od úterka první dodávka 95 tisíc vakcín. Vakcína proti prasečí chřipce vystačí pro téměř milion lidí, což je víc, než se původně plánovalo. Podle nových doporučení totiž místo dvou dávek postačí většině lidí pouze jedna. Změnu v pandemickém plánu schválila bezpečnostní rada státu a následně vláda.

Z milionu dávek je určeno 713 tisíc pro pacienty se zdravotním rizikem, ale nerovná se to počtu očkovaných pacientů, protože část bude potřebovat dvě dávky. Dalších 137 tisíc dostanou zdravotníci a 150 tisíc dostanou lidé důležití pro chod státu. 

Rath žádá Fischera o peníze

David Rath se bojí o chod vakcinačních center.Středočeský hejtman David Rath se obrátí dopisem na premiéra Jana Fischera kvůli nákladům na očkování proti prasečí chřipce. Chce ho požádat, aby zajistil peníze pro chod vakcinačních center. Platby zdravotních pojišťoven totiž podle hejtmana pokryjí jen zlomek nákladů.

Očkování má začít po neděli u praktických lékařů a v očkovacích centrech a mělo by být hotovo do konce dubna. Lidé nebudou za očkování nic platit, a to ani třicetikorunový regulační poplatek. Vakcínu, případně antivirotikum, zaplatil stát a platbu za očkovací výkon mají zaplatit zdravotní pojišťovny.

Ministerstvo zdravotnictví podle Ratha neobjasnilo, jak při očkování postupovat a podle jaké právní normy by se měl tento program uskutečnit. Protože není vyhlášen krizový stav, nelze podle něj použít zákon o krizových situacích. Hejtman rovněž poukázal na to, že očkování je dobrovolné a že není známo, kolik lidí o ně projeví zájem. Není tudíž vyjasněno, jak to bude s hrazením provozu vakcinačních center.

Rath míní, že by to mělo činit ministerstvo zdravotnictví, protože platby ze zdravotního pojištění stačit nebudou, a to ani v případě, že by zájem o očkování byl velký. Chce proto předsedu vlády požádat, aby se do situace vložil a zajistil finanční zdroje. "Bez finančního krytí provozu je ohrožen chod vakcinačních center a vlastní nákup vakcín pak znamená zbytečně vyhozené prostředky ze státního rozpočtu," podotkla Rathova mluvčí Berill Mascheková.

Ilustrační foto: ČTK, Robert Zlatohlávek

Autor: ČTK

Další čtení

Zahájení festivalu Karlovy Vary se ponese ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku

Domácí
4. 7. 2025

Senát schválil trestní reformu i přes výhrady k samostatným peněžitým trestům

Domácí
3. 7. 2025

Soud poslal bývalého ústeckého hejtmana Šulce na čtyři roky do vězení

Domácí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ