Pražané poskytují první pomoc nejčastěji na světě

Domácí
14. 12. 2010 19:55
První chvíle a včasná laická pomoc rozhodují o budoucnosti člověka, tvrdí záchranáři.
První chvíle a včasná laická pomoc rozhodují o budoucnosti člověka, tvrdí záchranáři.

Češi jsou ochotni poskytnout první pomoc mnohem častěji než ostatní národy. Nejlépe je na tom Praha, kde se laická resuscitace dostane až k 70 procentům nemocných. Běžný mezinárodní standard se pohybuje kolem dvaceti procent. Lékaři záchranné služby však chtějí čísla ještě zvýšit a rozjíždí v pražské hromadné dopravě edukativní kampaň s názvem Zachraňte život.

Zástava oběhu může postihnout kohokoliv. Každým rokem zasáhne infarkt kolem 60 tisíc lidí a zhruba deset procent z nich naprosto nečekaně. Zda člověk přežije a bude se moct vrátit ke svému předchozímu životu, o tom rozhoduje zejména včasná první pomoc.

"Pokud nedojde k resuscitaci, tak kolem desáté minuty je člověk prakticky bez naděje. S laickou pomocí se jeho šance prodlužují o dalších 15 minut, do kterých dorazí naši odborníci," vysvětluje vedoucí lékař pražské záchranné služby Ondřej Franěk.

Pražská sanitka se na místo určený dostane v průměru do deseti minut. Strach, že něco zkazí

Jak poskytnout nejlepší první pomoc, má od prosince poradit nová kampaň Zachraňte život, která se objevuje v pražských tramvajích, autobusech a metru. Barevný plakát radí, jak poznat náhlou zástavu a jak postupovat před příjezdem sanitky. "Naše telefonní asistentky samozřejmě volajícího budou instruovat, ale vždy je lepší, když ihned ví, co v takové situaci dělat," trvdí šéf záchranky Zdeněk Schwarz.

Hlavním posláním kampaně je apelovat na veřejnost, aby se nebáli zasáhnout a pokusit se zachránit život. Lidé se totiž chtějí zapojit, ale neudělají to ze strachu, že by něco zkazili. "Není to složité a vždy je lepší to zkusit než se otočit a pozorovat z povzdálí, co se stane," zdůrazňuje Franěk. Navíc se situace výrazně zjednodušila v roce 2002, kdy z českých zásad laické resuscitace vypadlo umělé dýchání.

Umělé dýchání nechte na lékaře

"Zjistili jsme, že to má naopak negativní efekt a účinné je to pouze tehdy, když se to umí. Oproti tomu srdeční masáž zvládne každý a nemůže ublížit ani při jiných zdravotních obtížích," vysvětluje Franěk. Právě díky této metodě a efektivní spolupráci s nemocnicemi se Česko drží na přední příčce v poskytování akutní pomoci.

Jak poskytnout první pomoc:

Člověk, který leží na zemi, lapavě dýchá či je v bezvědomí, potřebuje vaši pomoc: 

1. Zavolejte linku 155.

2. Položte nemocného na záda a zakloňte mu hlavu.

3. Položte mu zkřížené ruce doprostřed hrudníků a stlačujte v rychlém intervalu hruď alespoň 5 centimetrů do hloubky.

4. Vydržte do příjezdu odborníků.

Nejlepší situace je v Praze, kde se veřejnost zapojuje do pomoci u třech čtvrtin náhlých případů. Záchranná služba navíc doráží na určená místa do deseti minut, kdy v sobě má nemocný ještě dostatek kyslíku.

"Kdybyste si měli vybrat, kde dostanete infarkt, tak volte jednoznačně Prahu," usmívá se Franěk, který si navíc od informační kampaně slibuje ještě vyšší aktivitu kolemjdoucích. "Víme, že to většinou dopadne špatně, ale ti lidé si zaslouží naději a tu jim dokáží dát jen ti, kteří jsou zrovna na místě," podotýká.

Autor: - han -Foto: Profimedia , archiv

Další čtení

Pietní místo před hotelem Thermal v Karlových Varech

Ve Varech chtějí přejmenovat ulici po Bartoškovi. Už by nebyla Moskevská

Domácí
9. 5. 2025
Hraboš polní

Jak se počítají hraboši? Podle východů z nor. Ubylo jich, ale nebezpečí trvá

Domácí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Řidič kamionu převážel eura za miliony. Dopadli ho celníci. Přišel o ně a mlčí

Domácí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ