Recepty na léky budou asi povinně elektronické

Domácí
6. 12. 2012 16:00
Papírové recepty by se mohly stát minulostí (ilustrační foto).
Papírové recepty by se mohly stát minulostí (ilustrační foto).

Lékaři asi budou muset povinně používat elektronické recepty, papírové už jen výjimečně. Pacienti budou moci spolu s tím využít zásilkový prodej i u některých léků na předpis. Opatření, které by mělo platit od roku 2015, navrhl sněmovní výbor pro zdravotnictví přidat do novely zákona o léčivech. Původně technická norma má hlavně ochránit české pacienty před padělky léků.

Pozměňovací návrhy vedoucí k další elektronizaci zdravotnictví podali koaliční poslanci Boris Šťastný (ODS), Jiří Skalický (TOP 09/STAN) a Jiří Rusnok (LIDEM). "Je to přelomová a převratná záležitost, změní fungování celého systému," soudí Šťastný, podle kterého elektronický recept přinese úspory v řádu miliard korun.

Zjednoduší se podle Šťastného práce lékařů a lékáren a nebudou falešné recepty. Papírovou podobu receptu budou moci lékaři používat podle Skalického jen ve výjimečných případech. Šťastný jmenoval výpadek proudu nebo internetu a návštěvu pacienta doma - vše by mělo být ve vyhlášce.

Internetový prodej volně dostupných léků nyní nabízí podle informací z výboru na 180 lékáren. Od roku 2015 by se mohl tento způsob rozšířit i na některé léky na předpis, nebudou to ale podle Šťastného všechny. U některých například není možné porušit teplotní řetězec skladování. Podrobnosti by stanovila ministerská vyhláška.

Zatím malé využití

Elektronický recept mohou lékaři vystavovat po dohodě s pacientem od roku 2008. Do praxe ho ale bylo možné kvůli nutnosti vybudovat centrální úložiště elektronických receptů až o rok později, uvádí důvodová zpráva pozměňovacího návrhu. Systém však prý není příliš využíván, drtivá většina receptů je nyní papírová.

Dvouletá lhůta pro zavedení povinných elektronických receptů by měla být podle předkladatelů dostatečná na přípravu. Elektronické recepty podpořilo prostřednictvím náměstka ministra Petra Noska ministerstvo zdravotnictví. Podle něho má nyní počítač zhruba osm z deseti lékařů. Pavel Antonín (ČSSD) podotkl, že na počítačích píše recepty většina lékařů už nyní. Jeho stranický kolega Jiří Koskuba ale namítal, že systém bude muset někdo zaplatit a zajímal se o to, kdo.

Výbor navrhl do vládní novely přidat i další změny. Týkají se omezení vývozu léků z českého trhu provozovateli lékáren, kteří jsou zároveň distributory, a funkce vedoucího lékárníka. Jeden farmaceut by ji mohl výslovně vykonávat jen pro jednu lékárnu.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ