Větší kompetence
Revoluce v ordinacích: místo doktora vás ošetří sestra

18.05.2015 06:10 Původní zpráva

Jít na lékařskou prohlídku, a přitom se s doktorem vůbec nepotkat? Zanedlouho to možná bude běžné. Ministerstvo zdravotnictví připravuje novelu zákona, která chce řadu klíčových kompetencí lékařů předat zdravotním sestrám. "Je to hazardování s lidskými životy," varuje Svaz pacientů.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

 • Josef Kudrna (7 hlasů) 18.05.2015 06:48

  Doufám, že v PS ti rozumnější použijí vůči navrhovateli novely zákona...

 • von Karton (7 hlasů) 18.05.2015 08:02

  Zdravotnictví vstoupilo fo fáze hlubokého úpadku. Stejně jako...

 • Martin Macháček (7 hlasů) 18.05.2015 08:04

  J.J.Rousseau napsal již v.r. 1760, že stát potřebujeme k tomu, aby...

 • Penzista Hloupej (5 hlasů) 18.05.2015 06:45

  Od doby kdy má zdravotní sestra delší a náročnější dobu vzdělávání...

 • Jan Novak (4 hlasy) 18.05.2015 12:11

  Přesně tak. 25 let jsme jakž takž žili z podstaty vytvořené za...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Tak možná za nějaký čas navrhnou i uklízečku, když přece uklízí u doktora, tak už musela něco z toho doktorského řemesla pochytit.

2 hlasy

Héééézky.

0 hlasů

Přidávat odpovědnost, proč ne. Zaplatit to, to už je problém. Kdybych byl všeobecná sestra, tak bez zvýšení mé mzdy nemám na zvýšení kompetencí sebemenší zájem. Už dneska mohou praktičtí lékaři zvyšovat svoji nabídku pacientům, ale nedělají to. Za směšnou kapitaci by snižoval hodinovou cenu své práce a měli bych větší odpovědnost. Lékař, aby zvýšil hodinovou cenu své práce, dělá co nejméně. Pokud by se sestry chovaly jinak, byly by hloupé a ve finále by to odskákaly.

2 hlasy

Tato reforma začala už za Julínka resp. Šnajdra s Hroboňem (nomen omen). V nových zákonech už nefiguruje lékař, ale poskytovatel zdravotních služeb (což může být de facto kdokoliv...). Zrovna tak naši horliví pravičáci zrušili pacienty. Jsou už jen příjemci zdravotních služeb. Vidíte, že pojmy lékař, pacient, nemoc úplně vypadly. Budete-li se domáhat nějaké náhrady apod., budete muset u soudu nejdřív dokázat, že jste vůbec nějakou nemoc měli a bude vaše chyba, že jste se nechali léčit arogantní při vší úctě nevzdělanou sestrou a nezaplatili si nadstandard vystudovaného a atestovaného doktora. To pokud jde o škody. Předvběžně pak zdravotní pojiěšťovna nebude mít povinnost zajistit vám lékaře, bude stačit jakýkoliv "poskytovatel zdravotních služeb".

3 hlasy

Americké zdravotnictví je náš vzor. Ale sledujme, kteří politici se těchto zločinů na nemocných dopouští. A jak zpíval Michal Tučný.... až přijde ten den..... A on opravu jednou přijde.

1 hlas

Ve státním sektoru chybí doktoři takže to vyřešíme jednoduše, léčit budou sestry. Geniální. Dopadne tu u nás jako v Anglii, státní zdravotnictví tam stojí totálně za ho*no, je to jen pro chudé. Kdo má prachy si zaplatí kvalitní léčbu v soukromé ambulanci nebo nemocnici.

2 hlasy

A další připravovaná revoluce, na operačních sálech: místo chirurga vás bude operovat instrumentářka.

2 hlasy

Nakonec bude Machacek spokojeny, az mu ho sestra vysetri:-)

2 hlasy

Ty se určitě těšíš na to, až ti bude sestra vyšetřovat zdulou prostatu.

2 hlasy

Časem by také mohli se zdravotními pojišťovnami navázat smlouvy Šamani :o))))
(dovolil bych si použít větu z české klasiky - Slunce, ...
"Ále dyť de vo h ovn o")

1 hlas

"Je to hazardování s lidskými životy," varuje Svaz pacientů.
==========================================
Hazardování s lidským životem,je nechat se operovat českým doktorem.Pokud přímo nezabijí,tak udělají z člověka květák upoutaný doživotně na lůžko.Ono se to stane i jinde,ale u nás je to nějaké časté.S určováním diagnoz mají veliké problémy,ale na dělání mentálů jsou kabrnáci.

1 hlas

Zdravotnictví vstoupilo fo fáze hlubokého úpadku. Stejně jako školství, ozbrojené složky, ......, vlastně všechno, co řídí stát. 25 let trvala cesta k tomuto úpadku, ale co je nejhorší, všechno se děje pod dohledem a s vědomím státáu. Tedy pod dohledem politiků a úředníků. K čemu potřebujeme takový stát?

7 hlasů

Přesně tak. 25 let jsme jakž takž žili z podstaty vytvořené za socialismu. Teď už je všechno definitivně rozkradené a privatizované - a ukazuje se, že tento režim není schopen lidem zajistit nic.

4 hlasy

Ano, to je pravda a holá realita. A lidé nadšeně volí miliardáře a nechají se ještě víc okrádat. JAk dlouho to bude trvat? Buď bude dřív krach EU nebo lidi nebudou mít prostředky na živobytí a na Václaváku bude mela.

3 hlasy

Bude se opakovat historie. Dnes už dorostla nová generace, která ani neví, že by stát měl zajistit např. bezpečnost, hygienu, důchod atd. Má vymytý mozek a snad i věří, že jakákoliv "nehoda" je jejich osobní chyba. Bude trvat desítky let, než chudina zjistí, že může chtít víc a než se zorganizuje a něco si vybojuje. Všechny ty vymoženosti, které nám 25 let salámovou metodou berou nebyly zadarmo. Stály pot a krev naše předky. A my se jich vzdáváme bez boje...

4 hlasy

J.J.Rousseau napsal již v.r. 1760, že stát potřebujeme k tomu, aby chránil majetek bohatých.

7 hlasů

Nemyslím si, že tato citlivá problematika, zvláště v části organizace odpovědného zdravotnického pracoviště, může být předmětem nějakého byrokratického předpisu, už vzledem k relativnosti zdravotního stavu (kdy také např. celkem banání příznaky mohou zakrývat závažnost případu). Při dodržování požadavků na kvalifikační úroveň nelékařského personálu by měl podle konkrétní situace o rozdělení kompetencí rozhodovat lékař - vedoucí zdravotnického pracoviště. V žádném případě, probůh, nelze bagatelizovat první kontakt s pacientem a redukovat ho snad na nějakou administrativu. Tady je potřeba zajistit kvalifikovanou diagnostiku i týmovou spoluprácí s možností bezodkladného zásahu na kvalifikovaném pracovišti. Celá tato problematika je pochopitelně součástí optimalizace zdravotnictví a medicínských procesů, které musí vest k na kvalitní praxi a systematickém výzkumu založené kurativní medicíně. A nějaké chaotické kroky k tomu těžko mohou přispět.

0 hlasů

Ještě nedávno jsme měli sester nedostatek...Už jich máme zas nadbytek, že se jim bude přidávat práce? Ať tedy léčí (ale kdo bude ošetřovat?).
Především by to chtělo zaměstnat ještě nějaké méně kvalifikované síly (od uklízeček, přes sanitáře po zdrav. asistenty), neboť stlaní postelí, úklid, donášení a vynášení mís a bažantů, mytí, napájení a krmení pacientů zdravotnickou kvalifikaci nevyžaduje, stačí krátký zácvik.
A v každém případě zlikvidovat celý ten nesmysl pojmenovaný ošetřovatelské diagnózy, domény, a celý ten aparát, co se tím živí. Společně s tím eliminovat část navázané byrokracie a paralelní řídící struktury.

1 hlas

Jj. A se zubama ke kováři.

4 hlasy

Doufám, že v PS ti rozumnější použijí vůči navrhovateli novely zákona v tomto případě na 100 % platící slavnou Štrosmajerovu větu o hlopousti, která nadnáší...

7 hlasů

Od doby kdy má zdravotní sestra delší a náročnější dobu vzdělávání než doktor a pak za práci dostává nepoměrně méně, se můžeme od soudruhů dočkat lecjakého překvapení - i když na druhou stranu - lepší chytrá sestra, než doktor zkorumpovanej prodejci léků a tak se držím zásady - od doktorů dál a když není zbytí, tak pečlivě vybírat.

5 hlasů

Hloupej, to fakt sedí :-)

2 hlasy
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 13/2018 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

MarketingSalesMedia

Animáček

Top dívky

Popcorn

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Family

Barrandov Plus


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.