S chřipkou na ARO: těžkých případů rapidně přibývá

Domácí
12. 1. 2013 15:49
ARO.
ARO.

Česko zachvátila chřipková epidemie. V nemocnicích řeší desítky případů s velmi těžkým průběhem nemoci, kdy si ani ARO neví rady. Kvůli alarmující situaci pouští ministerstvo zdravotnictví do oběhu nový lék, který má pacientům s touto formou nemoci pomoci. Léků bude dost, ujišťuje náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Ferdinand Polák, který je zároveň lékařem na anesteziologicko-resuscitačním oddělení.

Je tato situace, kdy dochází k nárůstu případů těžkých forem chřipky, nová? Nebo to bylo podobné i v posledních letech?

Toho se obáváme nejvíc. Příliš se nebojím toho, že bychom měli tolik lidí s běžnou chřipkou, ale nejvíce se obáváme právě těch těžkých případů, které končí na ventilátorech a na ARO. Jejich počet narůstá a je jich opravdu více než v minulých letech. Pokud to bude ještě přibývat, bude to jako v roce 2009 (virus takzvané mexické či prasečí chřipky způsobil v roce 2009 rozsáhlou epidemii v ČR i ve světě - pozn. red.). Velmi zrádné je, že v některých případech dokonce nestačí léčba na běžném ARO, kde mají ventilátor.

Jestliže nestačí léčba na ARO, jak to pak nemocnice mohou řešit?

Tito pacienti musejí být na velmi agresivním ventilačním režimu a to nestačí. Jedinou šancí je mimotělní oxygenace, plíce už naprosto nefungují a okysličování musí probíhat mimo organismus. Napojí se na mimotělní oxygenaci. Je to velmi složitá a sofistikovaná metoda, kterou provádí jen pár pracovišť v Praze a specializují se na to ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.

Co mohou taková zdravotnická zařízení dělat, pokud nemají potřebné zázemí ani specializaci?

Už jsme zajistili konzultační telefonní linku. Jsou tam lékaři, kteří to umějí indikovat a jsou schopni pomoct. V nejtěžších případech jsou pak schopni se případu ujmout. Takový člověk je převezen do Všeobecné fakultní nemocnice, kde jsou na to vybaveni.

Jak tato linka funguje? V jakých případech se ni lidé mohou obrátit?

Je to linka určena odborné veřejnosti, lékařům z periferních ARO. Zatím to lékaři velmi oceňují a skutečně tam konzultují. Někdy případy řeší telefonickou konzultací a někdy Všeobecná fakultní nemocnice pacienta převezme. Jde o jednotlivé případy a v nich pomůže správné nastavení ventilačního režimu a správná ventilační léčba. Správně nastavená léčba pacienta zachrání. Vyžaduje to však určitou zkušenost.

Kdo je nejvíce ohrožen těžkými průběhy chřipky?

Ohroženy jsou některé skupiny pacientů, jako jsou těhotné ženy, obézní, astmatici a podobně. Když se běžný a relativně zdravý člověk nakazí chřipkou, na týden si zaleze do postele, vezme si paralen nebo aspirin a nebude pracovat, uvaří si čaj, dá si do něj citron a holt bude týden takto fungovat. Na to nepotřebuje tamiflu. Pokud ale dojde k respiračnímu selhání, tam už zapotřebí je.

Tyto těžké stavy jsou způsobeny prasečí chřipkou?

Prasečí chřipka je laický termín. Chřipka jako virus má několik kmenů. Ten, kterého se v tomto případě obáváme, je A/H1N1. Dnes je to chřipka běžná mezi lidmi. To, že se poprvé objevila u zvířat, je úplně jedno. I u ostatních kmenů chřipky je běžné, že se objevily nejprve u zvířat a pak se rozšířily mezi lidmi, a dneska lze tento kmen považovat už za lidský.

Ano, ale mluvíme o tom samém, jen to už opravdu není prasečí chřipka, protože běžně napadá lidi. Teď tu ale máme virus chřipky, který nás trápí a který vede k těžkým respiračním selháním a těžkým stavům.

Ministerstvo zdravotnictví uvolnilo ze svých rezerv nový lék proti chřipce Relenza. O jaký lék jde? Je stejně účinný jako tamiflu?

Není to tamiflu, ale je to jiné antivirotikum, které je určeno k léčbě chřipky. Momentálně jsme ho deponovali do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Je určen pro lůžková zdravotnická zařízení v České republice. Pokud v nějakém jiném lůžkovém zařízení v České republice leží pacient, kterému hrozí komplikace nebo těžký průběh chřipky, tak se mohou obrátit na Všeobecnou fakultní nemocnici a lék nafasovat.

Bude léku i v případě rozšíření epidemie dostatek?

Na chřipku, která probíhá nekomplikovaně, se nepodává antivirotikum, i kdyby ho byl plný sklad. V případě komplikovaného stavu, pokud dojde například k respiračnímu selhání, pacient je připojen na ventilátoru, je to  imunosuprimovaný pacient (s omezenou imunitou - pozn. red.), těhotná žena a podobně, tak se antivirotikum podává. Problém je, když to antivirotikum pro takového pacienta není. Proto jsme zajistili, že pro tyto pacienty antivirotika jsou.

Které případy jsou tedy ty, ve kterých musí být podávána antivirotika?

Je to určeno pro nemocniční pacienty, protože právě ti mají komplikace. Jsou to případy, kdy tito pacienti leží v nemocnicích. Těžko bude někdo s akutní chřipkou na ventilátoru se selháváním dýchání doma. Takový pacient leží v nemocnici, nejspíš na ARO nebo jipce. Právě tam pro něj potřebují antivirotika, a to buď tamiflu, nebo relenzu.

Na obvyklou chřipku tedy lék Relenza vhodný není?

Chřipka jako taková není vždy léčena pomocí antivirotik. Standardně se nekomplikované případy lečí klidem na lůžku, dostatkem tekutin, antipyretiky paralenem a acylpyrinem a vitamíny. Antivirotika se v této rovině nepodávají.

Může se stát, že je někde léku Tamiflu nedostatek a že jej zdravotnická zařízení nemají k dispozici?

Máme signály z různých míst, že léku Tamiflu je někde málo, někde není vůbec nebo si ho nemocnice půjčují. Proto jsme z rezerv uvolnili lék, který je možné použít místo tamiflu.

Má relenza stejný účinek jako tamiflu?

Je dokonce účinnější. Jen se podává jinou formou. Je to antivirotikum určené přesně k léčbě chřipky. Buď si můžete vzít jedno, nebo druhé.

Jen pro představu, v jakých cenách se takový lék pohybuje?

Orientačně je cena jednoho balení tamiflu kolem 500 korun a cena jednoho balení relenzy, kterou jsme uvolnili, se pohybuje kolem 370 korun.

Má v tuto chvíli smysl se nechat očkovat proti chřipce? Bude to ještě účinné, nebo už je pozdě?

Výhodu mají samozřejmě ti, kteří už byli očkováni, nicméně pořád bych to očkování doporučil.

Autor: Vendula KalhausováFoto: Lucie Pařízková

Další čtení

V Českých Budějovicích by měl být při zimní olympiádě 2026 olympijský park

Domácí
12. 5. 2025

Poslední rozloučení s Jiřím Bartoškou se uskuteční 20. května v Rudolfinu

Domácí
12. 5. 2025
ilustrační foto

Firma EDF ujišťuje, že nikdy nejednala s úmyslem narušit český jaderný program

Domácí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ