Šéf IZIP: Krize možná podpoří elektronické zdravotnictví

Domácí
2. 12. 2010 06:30
Generální ředitel společnosti IZIP Jiří Pašek doufá, že se elektronické zdravotní knížky prosadí i v Evropě.
Generální ředitel společnosti IZIP Jiří Pašek doufá, že se elektronické zdravotní knížky prosadí i v Evropě.

Případ bloggera Tomáš Petrů, který si založil u společnosti IZIP elektronickou zdravotní knížku a nedlouho poté se mu na jeho soukromý telefon začala ozývat pojišťovačka, vyšetřuje policie i Úřad na ochranu osobních údajů. Ředitel IZIP Jiří Pašek trvá na tom, že databáze s citlivými zdravotními údaji klientů je zabezpečena velmi dobře. Podle něj mohlo jít o osobní selhání některého z lidí, kteří elektronické zdravotní knížky nabízejí.

Vedete ve zmíněném případu nějaké svoje vyšetřování? Tvrdíte, že data neunikla v žádném případě z databáze. Přesto by bylo na pováženou, kdyby se ukázalo, že za kšeftem se jménem klienta a jeho osobními kontakty stála žena, která elektronické zdravotní knížky nabízí.
Nenazýváme to vyšetřováním, ale samozřejmě interně prověřujeme, jestli k takovému úniku dat skutečně došlo. Pro nás je celá popsaná situace poněkud absurdní. U nás pracujeme s osobními daty klientů velmi bezpečně. Ta databáze patří i díky naší technologii k nejhlídanějším na světě. Na samo sjednávání nových klientů máme najaté dvě renomované firmy, které své zaměstnance velmi podrobně školí a upozorňují na to, že něco podobného není možné.

Přesto, co kdyby se ukázalo, že za touto chybou stojí zaměstnanec některého z těchto vašich partnerů. Jaké byste z toho vyvodili následky?
Oslovili jsme proto policii, aby ten únik dat prošetřila. V našich silách není za současného stavu informací prověřit, nedokážeme nyní prstem ukázat, jestli to udělal některý z jejich zaměstnanců. Pokud by se tato verze úniku dat prokázala, pro nás by to bylo jasným porušením smluvních podmínek s naším partnerem. Navíc by to mohlo být bráno jako prokazatelné porušení ujednání a mohl by to být důvod i pro vypovězení smlouvy.

VZP je strategickým partnerem firmy IZIP, objednala si již u ní služby za miliardu korunElektronická zdravotní knížka je dlouhodobě kritizována pro svou malou funkčnost. Masivně se snažíte klienty přilákat od letošního března, ale projekt funguje již osm let. Proč stále není standardem tuzemského zdravotnictví?
To je celkem jednoduché. Společnost IZIP - neboli Internetový přístup ke Zdravotním Informacím Pacienta - existuje od roku 2001. Původně šlo ale pouze o zkušební grantový provoz. Aktivní práce a cílené budování systému, který by mohl českému zdravotnictví uspořit desítky miliard korun ročně, začaly v roce 2005 a 2006. Po politizaci projektu, která znamenala ochlazení vztahů s hlavním partnerem, tedy VZP, skončilo vše načas u ledu. V současné době je situace opět jiná a u IZIP je zaregistrováno již přes dva miliony klientů.

Když jste mluvil o politizaci, myslíte útoky Davida Ratha na to, že minoritními majiteli IZIP jsou europoslanec ODS Milan Cabrnoch a jeho stranický kolega Miroslav Ouzký?
Ano, myslím tyto útoky, které celý projekt významně přibrzdily. Byl téměř tři roky zaparkován. Proběhly analýzy ze strany VZP jako objednavatele služeb, zda je to přínosem, zda cenová politika je srovnatelná s obdobnou zahraniční službou. Proběhly studie velkých konzultantských firem jako Pricewaterhousecoopers a dalších. Nakonec byl projekt vyhodnocen jako strategicky velmi významný a zajímavý, proto se v něm pokračuje. Podepsaly se nové kontrakty.

Není ale přeci jenom nešťastné, že na projektu, do kterého VZP již od jeho vzniku vložila přes miliardu korun, jsou zainteresováni právě tito dva politici?
Jde o lékaře, kteří s nápadem vybudování takového systému sami přišli. Bylo to navíc v době, kde nedělali politickou kariéru. Uvědomuji si, že se tato skutečnost může stále stávat předmětem spekulací, ovšem je nutné podotknout, že bez nich by elektronické zdravotní knížky vůbec nebyly v takové fázi, v jaké jsou nyní. Právě oni dokázali ještě coby lékaři přesvědčit VZP k tomu, aby podpořila zahájení zkušebního provozu v roce 2001.

Proč by podle vás měli lidé a lékaři vůbec elektronické zdravotní knížky využívat?Lékaři v nemocnicích elektronickou zdravotní knížku využívají. Horší je to s praktiky, kteří mají svojí živnost.
Každá oblast lidské činnosti potřebuje práci s informacemi. Nejinak je tomu ve zdravotnictví. Tady dokonce mohou informace zachraňovat lidské životy. Dostatek informací také znamená, že ta zdravotní péče bude poskytována smysluplně, že nebude poskytována opakovaně a že vedle toho etického rozměru, o kterém jsem mluvil před chvílí, to má i ekonomický rozměr. Žijeme-li ve společnosti, kde je veřejné zdravotní pojištění, tak to znamená omezený rozpočet. Je důležité uspořit prostředky a použít je třeba na takové metody léčení, které se nyní nabízejí. Namísto pěti zbytečných testů, které se u jednoho pacienta duplikují, by ty peníze šly použít na modernější a nákladnější metody léčby. Pokud se podíváte na to, jak dneska funguje české zdravotnictví, tak s výjimkou velkých nemocnic, které mají svoje vlastní sdílené informační systémy, žijí ostatní lékaři v izolovaném světě a technologickým výdobytkem je e-mail na doménách Seznam nebo Volný.

Proč máte problém s tím, aby se i lékaři mimo nemocnice do tohoto systému zapojili?
Práce s elektronickou zdravotní knížkou sice lékařům usnadňuje život, na druhou stranu však je velká část praktiků a ambulantních lékařů ve věku padesát let a výše. S výpočetní technikou se setkali relativně pozdě a nechtějí se učit nové věci, i když by jim to mohlo výrazně ušetřit administrativní zátěž. Druhou překážkou je, jak vnímají hodnotu klinické informace o pacientovi. Mnoho z nich považuje zdravotnickou dokumentaci za svůj majetek a svoje know how. Sdílení dat s pacientem jejich privilegované postavení určitým způsobem oslabuje. Nevnímají pacienta jako přirozeného partnera, kterého by měli vybavit informacemi. Je to prostě model, který zatím není zažitý.

Co by vám pomohlo?
Nemuselo by jít ani o změnu zákona. Stačilo by, kdyby VZP, která má v současné době přes šest a půl milionu pojištěnců, spolupráci s lékaři podmiňovala touto formou elektronického zdravotnictví. To jsou ale věci, které se musejí vyjednávat třeba i na úrovni ministerstva zdravotnictví a vlády. Ukazuje se, že ekonomická krize politiky nutí hledat možnosti, jak hledat úspory. Tady se jedna nabízí. Krize může pomoci elektronizaci zdravotnictví.

VZP uvažuje o navýšení svého podílu ve vaší firmě na kontrolní minoritu 35 procent. Dozorčí rada složená z politiků to však prozatím odložila. Myslíte, že se jejich přístup změní a půjdou tomuto obchodu více vstříc?
My nehledáme žádného investora. Pro nás je strategickým partnerem a případným investorem pouze VZP. Odhadovaná hodnota firmy IZIP je v současné době nějakých 1,5 až čtyři miliardy korun. Za ten třicetiprocentní podíl, o který usiluje VZP, chceme jenom cenu upisovanou před devíti lety - tedy 800 tisíc korun. I v dozorčí radě složené z politiků nyní vidím posun a myslím si, že velká část z těchto lidí vidí přínos, který by systém pro tuzemské zdravotnictví mohl mít. Proto si myslím, že se věci budou hýbat správným směrem.

Další čtení

ilustrační foto

Srazila motorkáře a ujela od nehody. Lékařka a šéfová hygieny se brání

Domácí
28. 4. 2025

Při pracovních úrazech loni zemřelo 70 lidí. Nejmíň od vzniku Česka

Domácí
28. 4. 2025

Černochová doufá, že se navýší platy vojáků k začátku července

Domácí
27. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ