Elektronické zdravotnictví
Šéfka IZIP: Věřím, že politici zdravotní knížky podpoří
26.04.2012 17:15 Rozhovor
Elektronické zdravotní knížky používá přes dva a půl milionu pojištěnců Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), přesto není zřejmé, zda bude pojišťovna v projektu spolu se společností IZIP pokračovat. Rozhodnout se má do dvou měsíců. Jitka Kotková, která za VZP vede představenstvo IZIP, věří, že politici ve správní radě pojišťovny pokračování projektu posvětí.
VZP vás jako majoritní akcionář do IZIP dosadila na sklonku minulého roku. Co bude pro rozhodnutí pojišťovny zásadní?
V současné době běží dva pilotní projekty, jeden na Vysočině a druhý na Karlovarsku. Ty měly prokázat životaschopnost projektu IZIP, elektronické zdravotnické dokumentace a elektronických zdravotních knížek. Na ty dva kraje se soustředí naše pozornost. Máme tam obchodní reprezentanty, pracujeme s lékaři a zdravotnickými zařízeními. A sbíráme podklady.
Vím, že vy osobně o tom nebudete rozhodovat, ale měla by podle vás pojišťovna v tomto programu pokračovat?
Jak bych odpověděla, aby to bylo naprosto zřejmé... Bohužel to testování se z původního počtu dvanácti měsíců zkrátilo na osm. Vývoj lze samozřejmě vidět už třeba v počtu zápisů v systému. Dnes jich máme přes dvě stě milionů. Lékaři s tím pracují, to jde dobře. Rádi bychom ale zjistili finanční dopady do léčby. Kolik vlastně systém může pojišťovně uspořit peněz. Elektronizace především omezí zdvojená vyšetření nebo podávání léků, kontraindikace a podobně. To je ale věc, která se musí sledovat déle.
Má ten projekt reálnou šanci po 30. červnu pokračovat?
Já osobně tomu projektu velice věřím a fandím. Proto to dělám. Situace ve správní radě VZP se ale mění každým dnem. Momentálně dochází k výměně čtyř jejích členů. Jde o zástupce ministerstva. Pochopitelně to bude mít vliv i na naší situaci.
Nebudou stejně nakonec všechna čísla a argumenty úplně liché a správní rada, složená převážně z politiků, rozhodne podle úplně jiných kritérií a především zadání?
Když se mě takhle na rovinu ptáte, tak vám musím říct, že z toho byznysového pohledu se velice těžko situace ovlivňuje. My můžeme bojovat právě jenom argumenty a měřitelnými výsledky.
Pojďme tedy k nim. Dlouhodobě má IZIP dobré výsledky při přesvědčování nemocnic a dalších zdravotnických zařízení. Praktičtí lékaři se však o dokumentaci pacientů s někým dalším spíše dělit nehodlají a považují ji skoro za svůj majetek. Proč VZP netlačí na doktory a nedává jim elektronizaci jako podmínku při uzavírání smluv?
Ono je to dvojsečné. Ten tlak můžete vyvinout například tím, že to dáte do legislativy - a to není v moci VZP. Nebo to pojišťovna může zakotvit do svých smluv s lékaři. Další cestou je motivace. Ty nátlakové způsoby mohou fungovat, ale nemusejí. Uváděli jsme příklad ePreskripce (elektronického předpisu), který je legislativně zakotven, ale nevyužívá se. Je totiž důležité, aby novinky lidé přijali a naučili se s tím pracovat. Lékaři jsou všeobecně známi tím, že mají tradiční přístup k dokumentaci a počítačům. Nedávno proběhla na ministerstvu akce - zavést povinně internet do ordinací. Ve vyhlášce se tohle ale nepodařilo prosadit. Jasně se ukázal odpor k elektronizaci vůbec. Mnohem lepší proto je přesvědčovat, motivovat a školit. Zatím se nám to osvědčuje. Je to vidět na těch pilotních projektech.
Jak lékaře motivujete?
V minulosti motivace přímo od VZP směrem k lékařům nebyla. Bylo to zprostředkovaně přes IZIP a šlo třeba o platby za jednotlivý zápis. To se po majetkovém vstupu VZP významně změnilo a v pilotních regionech se modeluje nová situace, kdy pojišťovna přímo motivuje lékaře ke konkrétní činnosti.
Jak si to mám vysvětlit? Neplatíte tedy za registraci lidí?
Platíme za to, že doktor zapíše, přečte. Platí se nemocnici za propouštěcí zprávu, platí se laboratoři, že elektronicky včas předá výsledky vyšetření. Ta motivace je komplexnější a specifická pro každý obor. Probíhá na úrovni běžné úhrady zdravotní péče. Peníze netečou přes IZIP, ale jsou přímo placeny VZP.
Podle posledních čísel si elektronickou zdravotní knížku pořídilo přes dva a půl milionu pojištěnců VZP. Děláte mezi nimi stále nábor?
VZP má celkově šest milionů pojištěnců, z toho skutečně služeb IZIP a elektronické zdravotní knížky využívá zhruba dva a půl milionu klientů. Velký nábor už skončil, nicméně to neznamená, že bychom nepřijímali nové klienty. Naopak uvedením iPhonové aplikace vzbudilo velký zájem. Lidi chtějí mít informace o svém zdraví, užívání léků, ale i o tom, kdo si na ně účtoval poplatky. Tím, jak inovujeme produkt, roste zájem uživatelů. Získáváme jednotky tisíc klientů měsíčně. V následujících týdnech budeme uvádět i aplikaci pro telefony na systémech Android a Windows.
V minulosti jste byli kritizováni i za údajný únik osobních dat. Jak dopadly kontroly?
Absolvovali jsme čtrnáctiměsíční prověřování od Úřadu na ochranu osobních údajů, které začalo na základě udání občanů. Měli pocit, že jejich data jsou zneužívána. Vyšli jsme nakonec bez ztráty květinky. Neshledali žádná pochybení a dnes jsme vlajkovou lodí, jak by se mělo s osobními údaji zacházet.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.