Zdravotní sestry jsou nepostradatelné. Stejně jako jejich nadřízení lékaři vykonávají rizikovou práci - hůř už jsou na tom jen horníci. Navíc je jich v Česku zoufale málo. Přesto: plat berou nízký. Tak se o sestřičkách v nemocnicích a ambulancích vyjádřilo na šedesát procent z 6 433 lidí, které ve svém internetovém průzkumu oslovila společnost Sanep. Průzkum se konal v polovině července.
Zdravotníkům hrozí snížení platů. Nebude tak drastické jako u jiných státních zaměstnanců, přesto hrozí zdravotníci protesty. Uvažuje se o demonstraci v úterý 21. září.
A jak se zdá, lidé požadavky odborářů podporují. Alespoň pokud jde o sestry. Vyplývá to z exkluzivního průzkumu, který si udělala společnost Sanep: oslovila na internetu celkem 15,5 tisíce registrovaných uživatelů, z nichž pak metodou kvótního výběru vyčlenila 6,5 tisíce lidí. Těm položila několik otázek. Například zda jsou zdravotní sestry správně ohodnocené či zda vykonávají odpovědnou práci.
Výsledek? "Drtivá většina respondentů (93,3 procent) sdílí názor, že zdravotní sestry, kterých v České republice chybí až několik tisícovek, vykonávají fyzicky i psychicky nesmírně náročnou práci. Tu hodnotí 96,9 procent respondentů dokonce jako nenahraditelnou. Přesto si víc než polovina lidí myslí, že nejsou sestry dostatečně ohodnoceny," shrnuje hlavní body průzkum ředitel a jednatel Sanepu Oldřich Zajíc.
Sestrám z Ukrajiny či Slovenska, které v některých nemocnicích české kolegyně nahrazují, přitom pacienti nevěří. Vyjádřila se tak zhruba polovina všech dotázaných. Platovým podmínkám zdravotních sester by se proto měla věnovat větší pozornost, myslí si asi tři čtvrtiny všech oslovených účastníků průzkumu.