Hasiči v Tisové na Orlickoústecku dokončili sanaci krůtí farmy kvůli výskytu ptačí chřipky. Policisté tak po šesti dnech otevřeli silnici vedoucí z obce Hrušové do Tisové. Oznámil to první náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.
Když hasiči opustili areál, soukromá firma najatá veterinární správou provede opětovnou dezinfekci farmy. Dokončí ji ještě dnes, po ní začne běžet třicetidenní lhůta, kdy veterináři budou ve tří- a desetikilometrovém pásmu sledovat výskyt ptačí chřipky. "Všechna vyšetření u drůbeže místních chovatelů a volně žijícího ptactva byla negativní," řekl Línek.
Hasiči, armáda a pracovníci farmy zlikvidovali od čtvrtka do pátku asi 6000 krůt. První krůty začaly umírat na patogenní vir H5N1 nebezpečný i člověku v neděli. Celkem na ptačí chřipku zemřelo asi 2500 krůt. V pátek také veterináři rozhodli o vybití asi tisícovky domácí drůbeže.
Na likvidaci nákazy byly spotřebovány přibližně dvě tuny chloraminu. Lék Tamiflu dostalo asi 242 lidí, kteří byli potenciálně ve styku s virem. "V Tisové pracovalo asi 80 vojáků z olomoucké posádky a 60 profesionálních hasičů," řekla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.
Zdrojem nákazy byla patrně podestýlka. Slámu brali pracovníci farmy ze stohu, který stál asi čtyři kilometry od obce, a mohlo k němu volně žijící ptactvo. V neděli stoh slámy hasiči spálili.
Kromě Tisové se v tříkilometrovém pásmu nachází ještě dvě farmy. "V desetikilometrovém pásmu chovají drůbež podnikatelé ještě na 13 farmách," řekl Zbyněk Semerád ze Státní veterinární správy. "Zemědělsko obchodní družstvo Zálší, které patří farma v Tisové, má v desetikilometrovém pásmu čtyři farmy," řekl předseda družstva František Bartoš.
"Měli jsme v nich připravené krůty k expedici, zahraniční odběratel nám však zakázku odřekl," uvedl v pátek Bartoš. V pásmu do deseti kilometrů chová družstvo nyní 80.000 brojlerů a 1000 krůt. "Jiné firmy zatím odběr krůt neodřekly," dodal v pondělí.
Společnost Intergal Vrchovina z holdignu Agropol Group leží na hranici pásma a veterinární správa jí povolila provozování jatek. Zpracovává pouze kuřata, řekla mluvčí holdingu Jana Kindlová. "Pro některé naše zákazníky jsme museli vydat prohlášení, že kuřata nepochází z vytyčeného ochranného pásma a jsou daleko od nákazy," uvedla Kindlová.
Intergal Vrchovina odebírá kuřata také ze dvou farem, která jsou nyní v ochranném pásmu. Za 14 dní by mělo být k odběru 29.000 kuřat. Podle Kindlové jsou z uzavřeného chovu a pokud veterináři povolí jejich odběr k zákazníkům, jatka je zpracují. "Na jatkách jsme kvůli loňskému výskytu ptačí chřipky přijali bezpečnostní opatření už loni," uvedla Kindlová.
Ptačí chřipka se v Česku poprvé objevila loni. Zjištěno bylo 14 případů. Vždy šlo o uhynulé volně žijící ptáky. Nyní se po roční pauze nemoc vrátila a poprvé byl zasažen chov drůbeže.
Foto: Robert Zlatohlávek