Národní kontrolní úřad (NKÚ) při inspekci ve třech nemocnicích zjistil, že se po pacientech chce, aby si při nástupu do nemocnice vzali z domova své vlastní léky. Na tento požadavek však nemají nemocnice právo, léky mají totiž obstarat nemocným sami, jelikož jim je pak uhradí pojišťovna. Zprávu přinesl server iDNES.cz.
NKÚ kontroloval chod Nemocnice Na Homolce a Fakultních nemocnic v Plzni a Ostravě. Všechny praktikují stejný přístup. "Požadavky na to, aby si pacienti přinesli vlastní léky, uváděly nemocnice ve svých materiálech a na webových stránkách," stojí ve zprávě NKÚ.
Nemocnice Na Homolce se hájí tím, že léky pacientovi po skončení hospitalizace vrátí. "Přinesené léky odevzdávají pacienti ošetřovatelskému personálu, který léky uskladní, a při propuštění pacienta je pacientovi vrátí," řekla serveru iDNES tisková mluvčí Martina Dostálová.
Fakultní nemocnice v Plzni zase tvrdí, že nemocnice kolikrát nemusí mít konkrétní léky, jenž pacient potřebuje, k dispozici. I proto je lepší, když si je donese sám. "Nemocní mohou jako svoji chronickou medikaci užívat obrovskou škálu léků. Může se jednat o speciální léky, které ani ústavní lékárna nemusí mít na skladě," uvedla tisková mluvčí Gabriela Levorová.
NKÚ zjistil, že i Fakultní nemocnice v Ostravě požaduje po pacientech, aby si své medikamenty nosili s sebou. "Jde spíše o nedorozumění a lidovou tvořivost některých pracovišť, na kterých se mohly vyskytnout tyto dezinformace," vysvětlil pro iDNES tiskový mluvčí Tomáš Oborný.
Pojišťovny všechny náklady nepokryjí
Ze zákona je povinností nemocnic, aby léky pacientovi během hospitalizace obstaraly samy. Pojišťovny jim totiž výdaje dodatečně uhradí. Mluvčí FN v Plzni ale prozradila, že pojišťovny posílají stejný paušální poplatek za pacienta už patnáct let, a tyto peníze tedy někdy neodkážou pokrýt náklady.
Ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Martin Balada ale tvrdí, že to by problém být neměl. "Ceny léků, které pacient normálně dostává na recept, dlouhodobě stagnují nebo i klesají. Nemocnice by tudíž neměly mít s paušály větší problém. Pokud je přesto mají, pojišťovna je ochotná o výjimkách jednat," řekl.
Nemocnice nepožadují po pacientech jen léky, ale kolikrát i základní zdravotnické potřeby. Ze zákona musí například pacientovi poskytnout inkontinenční pleny, jež jsou využívané zejména seniory. Náklady na pleny plně hradí zdravotní pojišťovny, přesto se je některé nemocnice zdráhají obstarat.
"Nemocnice po mé starší příbuzné požadovala, aby složila finanční částku, za kterou jí nemocnice opatří inkontinenční pomůcky na celý měsíc, což je nezákonné," prozradil právník kanceláře PwC Legal Ondřej Dostál.