Ukončení těhotenství
Spolknutí pilulky nemusí znamenat potrat bez operace
01.07.2013 06:15 Původní zpráva
Na první pohled to vypadá hrozně jednoduše. Místo operace v narkóze spolkne žena prášek a nechtěné těhotenství je u konce. I potratová pilulka, která je v Česku legální od minulé středy a kterou si mohou ženy vybrat jako alternativu klasické miniinterrupce, má však svá rizika.
Pro umělé přerušení těhotenství se jen v minulém roce rozhodlo 23 tisíc žen. A všechny musely na operační sál. Od letošního podzimu si však ženy budou moci formu ukončení těhotenství vybrat. Vedle klasické miniinterrupce jim lékaři nabídnou potrat chemickou cestou - spolknutím pilulky známé také pod názvem RU-846.
"Medikamentózní potrat s sebou přináší některé specifické výhody. Je to zejména eliminace rizik, která souvisejí s metodami chirurgickými," přivítal schválení potratové pilulky náměstek ředitele a vedoucí lékař Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí Petr Křepelka. Klasická miniinterrupce, kterou provádí lékař speciálním přístrojem, totiž může ženě ublížit a znemožnit jí znovu otěhotnět nebo donosit dítě.
Bez minusů ovšem není ani potrat chemickou cestou, při kterém žena od lékaře dostane postupně dvě pilulky. První prášek embryo zahubí a druhý, podaný zhruba po třech dnech, ho vypudí z těla. To ale trvá až dva týdny, při kterých žena silně krvácí. A nakonec se může stát, že se stejně skončí na operačním sále.
"Během celé doby je pacientka pod ambulantním dohledem. V případě, že se vyskytnou komplikace nebo lékař usoudí, že je nutná chirurgická intervence, tak tak neprodleně učiní," popisuje proces Křepelka. Zahraniční studie pak podle něj uvádějí, že si přibližně deset procent žen chirurgické vyčištění dělohy po chemickém potratu dokonce samo vyžádá.
V přímé souvislosti s požitím potratové pilulky je podle Křepelky ve světě popsáno osm případů úmrtí. "Většina z nich je spojena s infekčními komplikacemi a sepsí," dodává lékař. Riziko smrti je pak shodné s klasickou miniinterrupcí: šest případů na jeden milion provedených výkonů.
Potratovou pilulku schválil po letech sporů minulou středu Státní ústav pro kontrolu léčiv. Smí se použít jen do 49. dne těhotenství a ženy se k ní dostanou pouze v lůžkových zařízeních se specializací na gynekologii a porodnictví. Cena chemického ukončení těhotenství má být zhruba 3500 korun.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.