Stát musí odškodnit ženu, již donutili vrátit se do porodnice

Domácí
11. 12. 2014 12:47
V případě ženy a jejího syna došlo k porušení jejich práv, když byli po porodu donuceni vrátit se zpět do porodnice, ze které odešli (ilustrační foto).
V případě ženy a jejího syna došlo k porušení jejich práv, když byli po porodu donuceni vrátit se zpět do porodnice, ze které odešli (ilustrační foto).

V případě české stěžovatelky Evy Hanzelkové a jejího syna došlo k porušení jejich práv, když byli po porodu donuceni vrátit se zpět do porodnice, ze které odešli. Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Dospěl k závěru, že byl porušen článek 8 Evropské úmluvy o ochraně lidských práv týkající se soukromého a rodinného života a rovněž článek 13, který hovoří o právu na účinný právní prostředek nápravy. ČR musí stěžovatelům zaplatit 3 tisíce eur (přes 80 tisíc korun) za soudní náklady a výdaje.

Případ se týkal událostí z roku 2007. Hanzelková tehdy na konci října porodila v nemocnici syna a vzhledem k tomu, že nedošlo k žádným komplikacím, rozhodla se ze zdravotnického zařízení i s dítětem odejít. Lékaři s tím ale nesouhlasili a informovali policii. Za několik hodin do jejich bydliště dorazily sociální pracovnice doprovázené policisty a vozem záchranné služby a rodiče byli vyzváni, aby dítě do porodnice okamžitě vrátili.

Sociální pracovnice měly tehdy v rukou usnesení soudu o předběžném opatření, které říkalo, že dítě je nutné okamžitě odvézt zpět do porodnice. Matka a dítě, které neměly žádné zdravotní problémy, tak byly odvezeny zpět do zdravotnického zařízení, kde zůstaly další dva dny.

Hanzelková s postupem úřadů nesouhlasila, obrátila se proto na český soud a požadovala od státu omluvu a odškodnění. Soud jim ale nic z toho nepřiznal. Následně se proto se svou stížností obrátila na štrasburský soud, který jí vyhověl a shledal, že došlo k porušení práva na soukromý a rodinný život.

České ministerstvo spravedlnosti dnes ve svém prohlášení uvedlo, že rozsudek pečlivě zanalyzuje z hlediska jeho dopadů na Českou republiku. "Nicméně již nyní je třeba poznamenat, že ministerstvo zdravotnictví v nedávné době vydalo nový metodický návod o postupu poskytovatelů zdravotních služeb při propouštění novorozenců do vlastního sociálního prostředí," dodalo ministerstvo. Tento dokument umožňuje - v případě splnění určitých podmínek - aby se ženy rozhodly, zda chtějí zůstat v nemocnici po dobu 72 hodin, či zda chtějí zařízení opustit již 24 hodin po porodu.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ