Středočeši bojkotují očkování proti prasečí chřipce
26.11.2009 12:00 Aktualizováno 26.11. 12:36
Ve Středočeském kraji se množí problémy s očkováním proti prasečí chřipce. Tamní záchranná služba odmítá lidi očkovat. Postup navržený ministerstvem zdravotnictví nemá podle jejího šéfa Martina Houdka oporu v zákoně a spuštění očkování je hazardem se životy. V Rathově kraji přitom nejde o první problém s vakcinací.
Středočeská záchranka má údajně vakcíny, u nichž se liší identifikační čísla na ampulích a dodacích listech, a očkování znovu spustí, až budou odstraněny veškeré sporné body.
PSALI JSME: Očkování proti prasečí chřipce: zmatky kolem vakcín
"Středočeský kraj je jediný na světě, který dosud nepochopil, jak funguje očkování," okomentoval výhrady záchranky pro on-line deník TÝDEN.CZ mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Ministerstvo na svých stránkách zveřejnilo převodní tabulku, kterou mají záchranáři řídit. "Jde o zcela běžnou praxi všude ve světě. Středočeský kraj by tedy měl požádat výrobce, ať pro něj začne číslovat jinak než pro zbytek Evropy a USA," doplnil mluvčí.
Taková věc však podle Houdka není v souladu se zákonem o léčivech. "Naše legislativa nějaká spojovací čísla vůbec nezná, to je v naprosté kontradikci se zákony," prohlásil Houdek. Tabulka, podle níž se zjišťuje šarže, je navíc na webu ministerstva teprve od středečního rána, kdy už byly vakcíny dávno distribuovány, tvrdí. Očkování ve Středočeském kraji je proto nadále pozastaveno.
Státní ústav pro kontrolu léčiv, který v Česku dohlíží na správné zacházení s léky i vakcínami, však s ministerstvem souhlasí. Převodní tabulka je i na jeho webu.
Zmatky a neshody trvají
"Naše legislativa nějaká spojovací čísla vůbec nezná, to je v naprosté kontradikci se zákony," míní ředitel. Tabulka, podle níž se zjišťuje šarže, je navíc na webu ministerstva teprve od středečního rána, kdy už byly vakcíny dávno distribuovány, namítl. Očkování je proto nadále pozastaveno.
Začne podle něj až v okamžiku, kdy budou odstraněny veškeré sporné body. "To není na mé úrovni, ale na úrovni komunikace kraje a vlády, aby našly nějaký právní nástroj," dodal. Podle Houdka neexistuje žádný zákon, kterým by stát mohl přenést pravomoc očkování na kraje, pokud není vyhlášen krizový stav. "Tomu se ministerstvo zdravotnictví brání, pak ale neexistuje legislativní nástroj, kterým by mohla vláda uložit očkování a přehodit to na kraj," míní.
Odpovědnost je na ministerstvu
Houdek tvrdí, že jde o nevyzkoušenou vakcínu s obrovskými riziky. Odpovědnost za případné problémy pak leží na krajích. "Kraje, které očkují, hazardují s lidskými životy. Kromě toho se vystavují obrovskému riziku, že kdyby se něco stalo, tak ta odpovědnost půjde za nimi, a ne za státem," dodal.
Odpovědnost za nežádoucí účinky z vakcín přitom nese ministerstvo zdravotnictví. Na mimořádném brífinku to v pondělí potvrdil náměstek ministryně Marek Šnajdr.
K TÉMATU: V Česku začalo očkování proti prasečí chřipce
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.