U obou dalších chovů drůbeže, kde se nyní objevila ptačí chřipka, testy prokázaly výskyt nebezpečného viru H5N1. Veterináři virus, který je přenositelný na člověka a může pro něj být smrtelný, zjistili na farmě v Netřebech u Českých Heřmanic i v hospodářství u obce Kosořín. Obě místa se nachází nedaleko ohniska předchozí nákazy. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Likvidace velkochovů začne ve čtvrtek ráno. Celkem jde zhruba o 70.000 kusů drůbeže.
Podle prvního náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka se na bezpečnostních opatřeních stanovených ve středu odpoledne zatím nic měnit nebude. O dalším postupu rozhodne komise, která zasedne ve čtvrtek ráno.
"Je možné, že ještě komise v několikakilometrovém okruhu rozhodne o likvidaci dvou nebo tří velkochovů," uvedl Línek s tím, že pro chovatele domácí drůbeže se nic nemění. Usmrtit se musí drůbež drobnochovatelů v Kosoříně a Netřebech, jde asi o 750 kusů drůbeže, uvedl Línek.
Farma v Netřebech čítá asi 17.000 kusů drůbeže. V Kosoříně je drůbeže kolem 54.000 kusů. Na likvidaci velkochovů se bude podílet asi 60 hasičů a vojáci z Kutné Hory. Sanace skončí za tři až pět dnů, řekl Línek.
Policisté uzavřeli velkochovy, uzavřené jsou i příjezdové komunikace, okolní silnice jsou průjezdné, řekla mluvčí orlickoústecké policie Eva Sichrová. Podle Radka Axmanna z krajské Veterinární správy v Česku nehrozí epidemie ptačí chřipky.
"Když byla chřipka v Noříně a Tisové, tak se nás to tolik netýkalo, obchodování bylo v pořádku. Teď to pro nás znamená ztrátu prestiže, ale i ekonomické ztráty," řekl majitel firem Mach drůbež a Vajax Jiří Mach, jehož společnosti mají farmy po celé republice a chovy čítají asi milion kusů. V desetikilometrovém pásmu vlastní ještě farmu v obci Skořenice s 15 tisíci kusy drůbeže.
Infekce ani nepropukla
Vir byl odhalen při pravidelné kontrole. "Vir detekujeme dřív, než se stihne rozvinout. To znamená, že oba chovy jsou pouze infikované, tedy virologicky pozitivní, ale klinicky zdravé," vysvětlil Radek Axmann z krajské Veterinární správy. A dodává, že se ze zasažených chovů na trh nedostalo maso ani vejce. Není ani nutné využít pandemický plán, který má kraj pro případ ohrožení ptačí chřipkou připraven.
Zlikvidováno může být asi 850 domácích opeřenců
Veterináři mohou rozhodnout o likvidaci domácí drůbeže. V Chocni a místní části Dvořisko chovají lidé podle starosty města Miroslava Kučery asi 600 kusů slepic, 30 kachen, 6 holubů a přibližně 50 exotických ptáků. V osadě Netřeby, které patří k Českým Heřmanicím, čítají malochovy 141 slepic a 25 exotických ptáků, sdělil starosta Českých Heřmanic Pavel Eliáš. "Je mi líto místních lidí, ale výskyt ptačí chřipky se nesmí podceňovat," řekl Eliáš.
První výskyt ptačí chřipky v chovu veterináři zjistili 20. června, tehdy byli nakaženi krocani na farmě Zemědělsko obchodního družstva Zálší v Tisové na Orlickoústecku. O týden později byla nemoc zjištěna v chovu stejné společnosti v obci Nořín, vzdálené čtyři kilometry od Tisové.
Ptačí chřipka se v tuzemsku poprvé objevila loni. Zjištěno bylo 14 případů a vždy šlo o uhynulé volně žijící ptáky - labutě. Nyní se po roční pauze nemoc vrátila a zasáhla dosud čtyři chovy drůbeže na Orlickoústecku.
Foto: ČTK