Hygienici vyloučili, že je student pardubické univerzity z Tanzanie nakažen virem ebola. Bude převezen na infekční oddělení krajské nemocnice. Řekl to ředitel Krajské hygienické stanice Pardubického kraje Antonín Vykydal.
"Všechno nasvědčuje tomu, že je to vyloučené. V oblastech, kde se ebola vyskytuje, student vůbec nebyl, nepatří do rizikové skupiny," uvedl Vykydal. Podle informací České televize má ale student přítelkyni z Konga, kde se virus šíří, a setkal se s ní před příletem do Česka. Proto chtěli hygienici nákazu ebolou prověřit.
Podle Vykydala má student horečky a mohl by mít například malárii. Proto bude vyšetřen v Pardubické krajské nemocnici. "Rozhodně ale ne kvůli vysoce nebezpečné nákaze, kvůli ebole nebo něčemu takovému," dodal Vykydal. Lékaři nyní musejí zjistit, o jaký typ onemocnění jde. "Rozhodně ale ne kvůli vysoce nebezpečné nákaze, kvůli ebole nebo něčemu takovému," dodal Vykydal.
Lékaři nyní musejí zjistit, o jaký typ onemocnění jde. "Jsem rád, že se podezření nakonec nepotvrdilo. Nesvolávali jsme ani žádné bezpečnostní orgány," řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).
Student přiletěl na univerzitu na studijní semestr z Tanzanie, která není na seznamu zemí postižených výskytem horečky ebola. Na vysokoškolských kolejích se ještě budou dezinfikovat některé prostory.
Případy podezření na onemocnění ebolou v Evropě se zatím nikdy nepotvrdily; testy většinou prokázaly malárii, která na počátku vykazuje stejné symptomy. V Evropě na ebolu zemřel pouze španělský misionář Miguel Pajares, kterého úřady převezly do Španělska ze západní Afriky. Naopak nakažený Brit se po převozu do Londýna z nemoci zotavil.
Ebola řádí v Africe, zejména v Sieře Leone, Guineji, Libérii a Nigérii. Podle nejnovější bilance v důsledku nákazy zemřelo už téměř 2300 lidí. Celkem se ebolou nakazilo téměř 4300 osob. Při nynějším tempu postupu nákazy Světová zdravotnická organizace (WHO) odhaduje, že může trvat šest až devět měsíců, než se nemoc podaří dostat pod kontrolu.