Na šest milionů přímých škod a zřejmě desítky milionů následných ztrát. Takový účet bude mít kvůli výskytu nebezpečného viru ptačí chřipky Zemědělské obchodní družstvo v Zálší na Orlickoústecku. Dva své chovy v Tisové a Noříně muselo zcela zlikvidovat, stejně jako drobní chovatelé v obcích. Řada škod se chovatelům nikdy nevrátí.
"Se zvířaty nebude možné obchodovat, společnost ztratí své obchodní jméno, odběratele a podobně. Následné škody půjdou možná do desítek milionů," uvedl radní Pardubického kraje Petr Šilar. Tyto ztráty farmářům nikdo nezaplatí. "Některé škody nedokážeme ani pojmenovat. Bude to nepříjemné," řekl předseda Zemědělského obchodního družstva Zálší František Bartoš.
Na farmě v Tisové muselo být vybito na šest tisíc krůt, později v Noříně dvacet osm tisíc brojlerů. Likvidaci uhynulých kusů by mělo platit ministerstvo zemědělství. "Zatím nemáme přesné informace o tom, kolik budeme muset kvůli ptačí chřipce vyplatit. Náhrady budou ale v plné požadované výši," uvedla mluvčí ministerstva Táňa Králová. Cena za jednu uhynulou slepici se pohybuje ve výši asi padesáti korun.
Ptačí chřipka si vyžádala ale i další výdaje, a to na ubytování vojáků a hasičů, náhradu mezd starostů, kteří přestali chodit do zaměstnání, a podobně. To vyjde zhruba na dvě stě tisíc korun, které přislíbil zaplatit Pardubický kraj.
Samo postižené družstvo pomáhá drobným chovatelům v obci. Přislíbilo jim sehnat novou drůbež za tu, kterou museli lidé nechat utratit. Předseda pak pomáhá lidem se součtem škod. "Lidé musejí mít hlavně doklady, na jejichž základě budou žádat ministerstvo zemědělství o úhradu ztrát," upozornil radní Šilar.
V Tisové je již farma předána veterinářům a je tam uvalena karanténa, která bude trvat měsíc. V Noříně se chystají na dekontaminaci místa a po čtyřiadvaceti hodinách bude následovat úklid a dezinfekce haly. V neděli pak začne měsíční karanténa. Do Nořína přinesl z Tisové nákazu zřejmě někdo ze zaměstnanců na části oděvu.
Foto: Robert Zlatohlávek