Šéf lékařských odborů Martin Engel vyzval lékaře, aby ukončili protest a neprodleně odvolali výpovědi bez ohledu na to, že ho Fakultní nemocnice Královské Vinohrady nechce přijmout zpět.
Uvedl, že si váží solidarity i nabídky pracovních míst, které o víkendu obdržel. Nechce, aby nastalá situace byla zneužita ke zpochybnění legitimnosti memoranda, které ve čtvrtek podepsal s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem (TOP 09).
"Vyzývám všechny lékaře, aby ukončili protest a neprodleně odvolali své výpovědi bez vazby na moje přijetí zpět na radiodiagnostickou kliniku Fakultní nemocnice Královské Vinohrady," uvedl ve výzvě ke 3800 lékařům, kteří v odborové protestní akci Děkujeme, odcházíme podali výpověď. Další tisícovka vypověděla nebo se chystala vypovědět dohody o přesčasech.
V pátek člen předsednictva lékařských odborů chirurg Miloš Voleman, jehož přijetí zpět na Vinohrady je rovněž nejisté, vyzval e-mailem lékaře, aby se stahováním výpovědí vyčkali až do středečního jednání vlády o platových tabulkách a memorandu. Odvolával se na doložku o solidaritě, kterou spolu s výpovědí podepisovali všichni doktoři.
Šťastný: Je v tom vydírání
Předseda pražských občanských demokratů Boris Šťastný se vyjádřil v tom smyslu, že dohoda odborů s ministrem zdravotnictví byla porušena tím, že Engelův kolega z LOK Voleman vyzval lékaře k solidaritě s Engelem, a dokonce prý vyhrožoval řediteli nemocnice Marku Zemanovi, že u Hegera zajistí jeho odchod. "Bylo mi vyhrožováno, že pokud nevezmu všech sto procent lékařů, kteří zažádají o vzetí zpět výpovědi, tak bude akce pokračovat," řekl České televizi Zeman.
Engel v dnešní výzvě uvedl, že v tuto chvíli nejde o něj, ale především o kolegy z jiných nemocnic. "Nechci, aby nastalá situace byla některými zájmovými skupinami zneužita ke zpochybnění legitimnosti memoranda, které jsem vaším jménem podepsal," napsal.
Memorandum sice ředitele nemocnic vyzývá, aby přijali zpět lékaře, kteří o to požádají, ale jen v případě, že jejich místa nebudou už obsazena nebo se v rámci restrukturalizačních záměrů nezrušila. Engel to lékařům připomněl. Stejně jako vláda nemůže garantovat přijetí všech lékařů na původní místo, nemůže ani odborový klub garantovat, že všichni lékaři výpovědi stáhnou - ať již z osobních důvodů, nebo proto, že se individuálně rozhodnou postupovat solidárně s ohledem na své kolegy.
"Ubohý a přízemní" trest
Ke svému případu uvádí, že osobně vnímá snahu ředitele Vinohrad a člena pražské ODS Marka Zemana "potrestat" toho, kdo vedl legitimní protestní akci lékařů, jako "ubohou a přízemní". "Křečovité pokusy dalších ředitelů potrestat lékaře za oprávněný odpor proti neutěšeným poměrům v českém zdravotnictví jsou jen vizitkou jejich morální a lidské úrovně," napsal Engel.
Ve skutečnosti je za těmito aktivitami snaha destabilizovat a rozvrátit systém českého zdravotnictví, uvedl. Za ní podle Engela stojí poslanci ODS Boris Šťastný, Marek Šnajdr a někteří další.
"Cílem jejich konání je zabránit za každou cenu dohodě mezi lékaři a vládou, a destabilizovat tak systém. Vyjádřili to zřetelně a opakovaně. Nastalého chaosu pak nejspíš chtějí využít k živelné privatizaci nebo zamaskování nejkřiklavějších případů mafiánských praktik, korupce a tunelování v nemocnicích a umožnit jejich pokračování," napsal Engel.
Lékaře a lékařky vyzval, aby nedali šanci tomu, aby se jejich oprávněný protest stal záminkou k rozkradení českého zdravotnictví. "Nejsme to my, kdo skutečně ohrožuje resort a zájmy pacientů. Jsou to právě aktivity zmíněných pánů a různých finančních skupin, které zastupují proti zájmu nás všech. Musíme se ze všech sil snažit o to, aby to pochopili i naši spoluobčané," napsal Engel.