Jedno z mála míst, kde lékaři začali očkovat proti prasečí chřipce je pražská Všeobecná fakultní nemocnice. Očkováni probíhá ale jen u vybraných zdravotníků. "Chronicky nemocné budeme očkovat, až obdržíme vakcínu pro tyto lidi. Zatím to je vakcína pro zdravotníky," říká náměstkyně pro léčebnou péči Marcela Černická.
Během týdne jich má injekci dostat přes čtyři tisíce. Před očkováním musí každý pracovník nemocnice vyplnit formulář, ve kterém napíše údaje o sobě a později také, jestli měl vedlejší účinky. "Jsou to hlavně zaměstnanci jednotek intenzivní péče, ambulancí a některých laboratoří," vysvětluje složení zdravotníků Černická.
Očkuje se na doporučení vlády jen jednou dávkou a ne dvěma. Díky tomu dostane vakcínu větší počet lidí. Dvě dávky jsou určeny pouze pacientům se špatnou imunitou, po transplantaci a na umělé ledvině.
Přesný časový plán očkování ve Všeobecné fakultní nemocnici není. Denně mají v plánu stihnout co nejvíce lidí, očkovat se proto bude až do večera. Vakcín je dosud dostatek. "Máme první zásobu, zhruba třetinu, do čtvrtka ale mají dorazit další," dodává Marcela Černická. V další z pražských nemocnic, Motole začne očkování až v úterý. Vakcíny dorazily v pondělí.
ČTĚTE TAKÉ: V Česku začíná očkování proti prasečí chřipceVe Valašském Meziříčí zemřel muž na prasečí chřipku
Také v Brně přejímali dávky vakcíny až v pondělí. "Dnes přišlo prvních 460 dávek z plánovaných dvou tisíc. Očkovat začneme nejspíše v úterý ráno. A to zaměstnance," říká mluvčí brněnské fakultní nemocnice Anna Mrázová. Ani v Ostravě se s očkováním prozatím nezačalo. "Ještě stále čekáme na vakcíny. Budeme očkovat téměř 1800 zaměstnanců," popisuje situaci Tomáš Oborný, mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava.
Vakcíny pro děti |
Evropská léková agentura povolila šíření chřipkové vakcíny i na děti nad 10 let, informovalo ministerstvo zdravotnictví. Jeho vedení bude proto ve středu jednat se zástupci pediatrů o tom, které chronicky nemocné děti by měly být vakcínou Pandemic naočkovány. Podle odhadu jich bude 50 až 100 tisíc. V Česku se tak bude muset aktualizovat očkovací strategie. Ministerstvo spoléhá na to, že ne všichni pacienti v rizikové skupině se nechají naočkovat, proto by zbylé vakcíny mohly být podány dětem. Jestli budou další vakcíny pro děti přiobjednány, si zatím netroufl náměstek ministryně Marek Šnajdr odhadnout. |
Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš ujistil pacienty, že léky Tamiflu jsou použitelné minimálně další dva roky po vyznačené době použitelnosti na balení. "Evropská léková agentura prodloužila platnost léku z pěti let na sedm," připomněl Beneš a vyvrátil tím některé nepodložené informace o tom, že léky Tamiflu jsou prošlé.
Epidemie prasečí chřipky má do Česka dorazit na začátku prosince. Podle hlavního hygienika Michaela Víta už prasečí chřipka převažuje nad tou sezonní. V Česku doposud kvůli víru H1N1 zemřeli čtyři lidé. Posledním byl cizinec v nemocnici ve Valašském Meziříčí. Zřejmě však byl prvním v České republice, který zemřel jen na prasečí chřipku. U ostatních byla spojená ještě s dalšími komplikacemi.
První problémy s očkováním proti viru prasečí chřipky jsou ve Středočeském kraji. Jeho hejtman David Rath totiž nechal zřídit očkovací centra mimo nemocnice. A to na místech, kde jsou noční pohotovosti. Teď proto žádá premiéra Jana Fischera o miliony na celodenní provoz. Náklady mají být podle propočtů kraje 8 až 10 milionů korun. Ministerstvo zdravotnictví s tím nesouhlasí a brání se tím, že Rath neuposlechl jejich doporučení a očkovací centra dal mimo nemocnice. V ostatních krajích podle ministerstva problém není.
Foto: Lucie Pařízková