Málo peněz
V domovech důchodců chybějí sestry. Odnáší to záchranka

04.06.2014 18:51 Původní zpráva

Personální situace v zařízeních sociální péče, například domovech důchodců nebo domovech s pečovatelskou službou, komplikuje zdravotnickým záchranným službám situaci. Vyjíždějí do nich čím dál častěji. Státu tak utíkají velké peníze.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Karel Klepsa (4 hlasy) 04.06.2014 19:24

    Pokud se USákům a Obamovi podaří tady u nás v Evropě vyvolat válku,...

  • Marjánka Novákovic (3 hlasy) 04.06.2014 20:27

    Jestliže se zhorší zdravotní stav některého klienta v noci, žádná...

  • Ivo Spálený (1 hlas) 05.06.2014 09:55

    Důvodů není mnoho: 1. Veškeré léky na předpis určuje lékař. Sestra...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Důvodů není mnoho:

1. Veškeré léky na předpis určuje lékař. Sestra jen postupuje podle karty pacienta. Pokud lékař změní medikaci a pacient v noci zkolabuje, nelze mu léčbu vrátit bez lékaře. Pokud by existoval povinně jednotný balíček předschválené medikace pro osoby nad 75 let, sestra by mohla reagovat alespoň v běžných případech.

2. Často se jedná o eutanazijní stavy, kdy se lékař s pacientem domluví na ukončení léčby. Dojde k několikaměsíčnímu kolabování pacienta, často s dramatickým průběhem. Pokud se blíží konec, a sestra nechce skončit se zanedbáním péče v lochu, zavolá záchranku.

3. Organizační důvody. Sestra je sama na 40-60 pacientů. Zbytek nočního personálu tvoří 1 pečovatel s 10 tisíc CZK hrubého bez práva poskytovat odbornou péči. Pokud 3 pacienti vyžadují téměř nepřetržitou odbornou pomoc, je zbylých 50 bez pomoci. Pečovatelská služba není ARO a pacient se tedy odesílá do nemocnice.

Lékaři nemocnic a v reakci na ně i pracovníci záchranné služby zdravotní sestry, které jsou v této těžké situaci, často hrubě uráží. Snaží se je tak pravděpodobně od volání záchranné služby odradit.

Vím, že newspeak pro pacienta je teď klient, u pečovatelské služby to ale zní obzvlášť absurdně.

1 hlas

Pokud se USákům a Obamovi podaří tady u nás v Evropě vyvolat válku, tak to bude stejně jedno. Bohužel.

4 hlasy

No jsem zvědav ,jak zdsravotní sestra bude léčit???
To snad je lépe rána z milosti.
Problematika lidí žijících v těchto ústavech je složitá a mnohdy mají mnoho nemocí a mnoho léků.Je to problematika lékařská a problematika pro lékaře se znalostí gerontologie navíc.
Ü hodně starých lidí je ledacos úplně jinak ,než u lidí s průměrným věkem.O tyto lidi by se měli starat praktičtí lékaři,kteří mají na ně kapitační platby a berou za to peníze.Doškolit by se měli v gerontologii.Vzory najdete hned za hranicemi v Německu.

0 hlasů

Jestliže se zhorší zdravotní stav některého klienta v noci, žádná jiná možnost než záchranka neexistuje. V minulosti existovaly noční služby praktických lékařů, kteří přijížděli k pacientům. Když jsem se starala o svoji starou matku, několikrát jsem se dostala do situace, kdy jsem věděla, že potřebuje nutně lékaře, ale váhala jsem, zda volat záchranku, když jsem měla pocit, že to není do té míry akutní, aby byla nutná okamžitá pomoc. Čekala jsem až do rána, než jsem pacientku mohla dopravit k její lékařce. Zemřela ve vysokém věku, ale je možné, že kdybych v případě její poslední choroby neváhala a volala rychlou pomoc, ještě tu mohla být. Laik těžko odhadne, jak moc je případ akutní.

3 hlasy




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov