<span>Vakcína proti chřipce</span> může u dětí vyvolat horečku

Domácí
4. 12. 2009 20:11
Názory na očkování proti chřipce se různí i mezi lékaři.
Názory na očkování proti chřipce se různí i mezi lékaři.

Názory na očkování proti chřipce se různí i mezi lékaři.Evropský úřad pro kontrolu léčiv upozornil, že očkování proti takzvané prasečí chřipce vakcínou Pandemrix může vyvolat u dětí po druhé dávce horečku. Informovala o tom agentura AFP. Tato vakcína britské firmy GSK se používá i v Česku.

Lékaři a rodiče by měli hlídat teplotu očkovaných dětí a případně přijmout opatření ke snížení horečky, například podáním paracetamolu, radí úřad se sídlem v Londýně. Vychází přitom z klinických testů u dětí ve věku od šesti měsíců do tří let.

ČTĚTE TAKÉ: Na prasečí chřipku už zemřelo v Česku 22 lidí

Ve Francii se děti od šesti měsíců do devíti let neočkují Pandemrixem, ale jinou vakcínou. Francouzská ministryně zdravotnictví Roselyne Bachelotová vysvětlila, že to není kvůli možné horečce, ale kvůli tomu, že vakcína Pandemrix je bolestivější než jiné. Děti by se pak podle ní mohly bát dalšího očkování.

Očkování proti prasečí chřipce se v Česku rozběhlo zvolna a s řadou problémů. Někteří lidé se obávají vedlejších účinků a váhají, zda se nechat očkovat. K vakcinaci se staví zdrženlivě i řada lékařů. Česko si objednalo milion vakcín.

PSALI JSME: Vláda dala zelenou očkování dětí proti prasečí chřipce

Vakcínu Pandemrix pro užití v Česku registruje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Jeho ředitel Martin Beneš koncem listopadu ujistil, že ústav očkovací kampaň průběžně prověřuje.
Očkování se v republice týká odhadem 66 tisíc dětí, většině z nich má stačit jedna dávka vakcíny. Děti s rakovinou a poruchami imunitního systému by měly dostat i druhou posilovací dávku.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ