O stamiliony korun méně. S takovým propadem příjmů od zdravotních pojišťoven se musejí letos poprat největší české nemocnice. On-line deník TÝDEN.CZ zjišťoval, jak se jim to daří. Vyšších částek se totiž už letos nedočkají. Ministr zdravotnictví Martin Holcát jim zlepšení slibuje až na příští rok.
Přísná úhradová hradová vyhláška, zvýšení DPH i růst cen. Ještě na jaře si velké nemocnice napříč republikou dokázaly jen těžko představit, jak letos vyjdou s penězi. "Už jsme přešli na úsporný režim včetně omezování péče a snižování platů. Ušetřit 250 milionů však stejně asi není reálné," posteskl si v dubnu TÝDNU například ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Roman Prymula. A nebyl sám.
O čtyři měsíce později se on-line deník TÝDEN.CZ rozhodl špitálů zeptat, zda úsporná opatření zabrala. A hlavně jak masivní škrty dopadly na pacienty a zdravotníky. "Podařilo se nám úspornými opatřeními ten deficit poměrně dramaticky zredukovat. Konkrétně očekáváme, že se na konci roku budeme pohybovat v pásmu kolem minus 40 milionů," odpověděl Prymula. A dodal, že pokud půjdou dobře jednání s pojišťovnami, mohl by se špitál přiblížit i k nule.
Není to ale bezbolestně. Škrty v praxi poznali třeba zaměstnanci nemocnice. "Mzdy jsme snížili o 6,25 procenta (jedno z dílčích zvýšení mezd, které si lékaři vymohli akcí Děkujeme, odcházíme - pozn. red.) u lékařů a o polovinu u sester, protože ty neměly z první protestní akce nic," popsal Prymula. A pocítit úsporná opatření mohou i pacienti; ti si v hradecké nemocnici mohou déle počkat na některé operace. "Obecně jde o záležitost doložitelných zákroků. Jde o prodloužení v pásmu dvou týdnů až měsíce," upřesnil ředitel.
101. pacient má smůlu
Svých 200 milionů hledala a stále hledá i Fakultní nemocnice Plzeň. Výrazně jí však pomohl stomilionový doplatek, který dostala od pojišťoven ještě za předchozí rok. "Dalších sto se nám daří likvidovat úspornými opatřeními, takže si myslím, že bychom mohli být na nule," věří ředitelka špitálu Jaroslava Kunová.
Její podřízení zatím nepřišli o procenta ze mzdy a nakonec prý už dostali i první várku odměn. Za to však Kunová sleduje, kolik jednotlivé kliniky spotřebují léků a materiálu. A ostře také hlídá limity stanovené zdravotními pojišťovnami. Obrazně řečeno: 101. pacient, který přijde na operaci kyčlí, ´jichž má nemocnice nasmlouváno jen sto, má smůlu.
"Když jsme na tom byli lépe, dávali jsme onkologické léky i další, i když už ten limit nebyl. Dávali jsme endoprotézy, i když už jsme věděli, že je pojišťovna nezaplatí. Ale teď už si to nemůžeme dovolit," popsala Kunová a dodala, že nemocnice stejně pořád odevzdává víc péče, než jí pojišťovny zaplatí. Některé zákroky totiž nesnesou odklad a dohadování s pojišťovnou je mnohdy běh na dlouhou trať. "Zvlášť nepříjemné je mi to u dětí, nakonec radši mávnu rukou," uvedla ředitelka.
Co nejblíže nule chce skončit i Všeobecná fakultní nemocnice v Praze. "Budeme se snažit hospodařit takovým způsobem, aby ztráta na konci roku byla minimální," uvedla tisková mluvčí nemocnice Petra Pekařová. Kvůli tomu už nemocnice například zastavila všechny investice, stejně jako hradecký špitál vzala lékařům přídavek 6,25 procenta a chystá restrukturalizaci intenzivní péče. "Při ní bude provedeno i plánované snížení počtu lůžek, ale zdravotnický personál propuštěn nebude, bude převeden na jiná pracoviště, kde se potýkáme s nedostatkem pracovníků," dodala mluvčí. Zeštíhlit by ale měla administrativa špitálu.
Holcát: Úhradovou vyhlášku změníme, ale ne letos
Zlepšit ekonomickou kondici špitálů by mohlo nové nastavení úhradové vyhlášky. "Ta dosavadní některé nemocnice dostala do červených čísel," připustil i nový ministr zdravotnictví Martin Holcát. Sám chce proto nastavit ke špitálům vstřícnější pravidla, změna podle něj ale nepřijde dřív než v příštím roce. "Připravujeme vyhlášku na rok 2014. Nemáme šanci revidovat tu na letošní rok. Pravidla za hry se nedají měnit," uvedl ministr pro on-line deník TÝDEN.CZ. V úpravu nastavených parametrů nicméně stále věří i Kunová a Prymula. Podle toho by se měl do plateb nemocnicím promítnout přinejmenším odliv pacientů od VZP k jiným pojišťovnám.
Holcát také v dohledné době neplánuje zvýšení platů lékařů. "Jelikož jsem lékař, strašně rád bych zdravotníkům přidal, ale musíme žít nohama na zemi. Víme, jaká je situace, víme, že se nebude přidávat asi nikde," vysvětlil Holcát. I touto otázkou se však podle šéfa Lékařského odborového klubu Martina Engela bude ministr muset v dohledné době zabývat. V opačném případě by se totiž mohl dočkat protestů. "V tuto chvíli nechci harašit zbraněmi a vyhrožovat, protože není ani jasné, jak dlouho bude ve funkci. Samozřejmě s tou situací jsou ale zdravotníci nespokojeni, takže se nějaké řešení bude muset najít," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Engel.