Nové pochybnosti
Virus zika: zbytečná panika?
07.03.2016 05:50 Původní zpráva
Virus zika děsí svět podobně, jako kdysi ptačí nebo prasečí chřipka, které se nakonec ve srovnání s "běžnými" nákazami ukázaly jako bouře ve sklenici vody. Někteří vědci teď začínají pochybovat o tom, zda je zika skutečně viníkem zakrnění mozku u novorozenců v Jižní Americe.
Zpráva dvojice uznávaných brazilských odborníků na mikrocefalii Jorgeho Lópeze Camela a Marie Orioliové odpálila pomyslnou bombu. Zpochybnila totiž všechno, co jsme byli až doposud zvyklí v souvislosti s virem zika považovat za jisté. Příčinná souvislost mezi infekcí a dětmi narozenými s mikrocefalií, tedy těžkou vývojovou poruchou projevující se předčasným ukončením růstu mozku a většinou i celé hlavy, vůbec není jistá. "Narážíme na problémy úplně ve všech krocích epidemiologického vysvětlení," tvrdí dokument zveřejněný vědci.
Dosud jediným vodítkem zůstává ošidná zdravotnická statistika. V roce 2014 totiž dvousetmilionová Brazílie oficiálně evidovala 150 dětí narozených s mikrocefalií, o rok později už přes čtyři tisíce. A vzhledem k tomu, že v témže období odborníci potvrdili v Brazílii šíření viru zika, který se předtím v zemi v masovém měřítku nevyskytoval, začalo se spekulovat o vzájemném vztahu.
Světová zdravotnická organizace vyhlásila stav nouze, a to v rámci jakési předběžné opatrnosti, protože důkaz zatím nikdo nepřinesl. To vůbec nemusí znamenat, že obavy byly úplně zbytečné. Roste však počet vědců, kteří začínají přistupovat k otázce souvislosti s mnohem větší opatrností než na začátku.
Vědci López Camelo a Maria Orioliová zpochybňují věrohodnost statistiky. Spekulují, že k nárůstu výskytu mikrocefalie mohlo přispět důkladnější vyhledávání a evidence takto postižených dětí poté, co bylo v Brazílii potvrzeno rozšiřování ziky. Navíc zdaleka ne všechny nahlášené případy musejí být později potvrzeny jako skutečné neurologické onemocnění.
"Mikrocefalie může být spojená s neurologickým nebo jiným postižením, ale řada lidí má prostě jen malý obvod lebky, který se již nevejde do normy a neurologicky jsou zcela v pořádku," řekl TÝDNU Antonín Šípek, předseda rady Národního registru vrozených vad v Česku. Problémové je podle něho i samo stanovení mikrocefalie.
CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.