Virus zika: zbytečná panika?

Domácí
7. 3. 2016 05:50
Virus zika: zbytečná panika?
Virus zika: zbytečná panika?

Virus zika děsí svět podobně, jako kdysi ptačí nebo prasečí chřipka, které se nakonec ve srovnání s "běžnými" nákazami ukázaly jako bouře ve sklenici vody. Někteří vědci teď začínají pochybovat o tom, zda je zika skutečně viníkem zakrnění mozku u novorozenců v Jižní Americe.

Zpráva dvojice uznávaných brazilských odborníků na mikrocefalii Jorgeho Lópeze Camela a Marie Orioliové odpálila pomyslnou bombu. Zpochybnila totiž všechno, co jsme byli až doposud zvyklí v souvislosti s virem zika považovat za jisté. Příčinná souvislost mezi infekcí a dětmi narozenými s mikrocefalií, tedy těžkou vývojovou poruchou projevující se předčasným ukončením růstu mozku a většinou i celé hlavy, vůbec není jistá. "Narážíme na problémy úplně ve všech krocích epidemiologického vysvětlení," tvrdí dokument zveřejněný vědci.

Dosud jediným vodítkem zůstává ošidná zdravotnická statistika. V roce 2014 totiž dvousetmilionová Brazílie oficiálně evidovala 150 dětí narozených s mikrocefalií, o rok později už přes čtyři tisíce. A vzhledem k tomu, že v témže období odborníci potvrdili v Brazílii šíření viru zika, který se předtím v zemi v masovém měřítku nevyskytoval, začalo se spekulovat o vzájemném vztahu.

Světová zdravotnická organizace vyhlásila stav nouze, a to v rámci jakési předběžné opatrnosti, protože důkaz zatím nikdo nepřinesl. To vůbec nemusí znamenat, že obavy byly úplně zbytečné. Roste však počet vědců, kteří začínají přistupovat k otázce souvislosti s mnohem větší opatrností než na začátku.

Vědci López Camelo a Maria Orioliová zpochybňují věrohodnost statistiky. Spekulují, že k nárůstu výskytu mikrocefalie mohlo přispět důkladnější vyhledávání a evidence takto postižených dětí poté, co bylo v Brazílii potvrzeno rozšiřování ziky. Navíc zdaleka ne všechny nahlášené případy musejí být později potvrzeny jako skutečné neurologické onemocnění.

Čtěte TÝDEN!"Mikrocefalie může být spojená s neurologickým nebo jiným postižením, ale řada lidí má prostě jen malý obvod lebky, který se již nevejde do normy a neurologicky jsou zcela v pořádku," řekl TÝDNU Antonín Šípek, předseda rady Národního registru vrozených vad v Česku. Problémové je podle něho i samo stanovení mikrocefalie. 

CELÝ ČLÁNEK SI PŘEČTĚTE V NOVÉM VYDÁNÍ ČASOPISU TÝDEN, KTERÉ JE PRÁVĚ V PRODEJI.

Autor: Marek KerlesFoto: ČTK

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ