Záchranáři možná získají vyšší nemocenskou

Domácí
15. 12. 2016 11:53
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Dobrovolní horští a vodní záchranáři a členové Českého červeného kříže možná budou pobírat vyšší nemocenskou. Sněmovní sociální výbor doporučil poslancům přidat úpravu Jany Pastuchové (ANO) do vládní novely o nemocenském pojištění, která zavádí zejména placenou otcovskou dovolenou. Norma, jež předpokládá i rozšíření nároku na sirotčí důchod, počítá v původním znění s vyšší nemocenskou pro dobrovolné hasiče. Dolní komora by ji mohla schvalovat v lednu.

Dobrovolní hasiči, pokud onemocní kvůli nasazení, budou mít podle vládní předlohy nárok na stoprocentní nemocenskou. Dostávali by tak při nemoci či úrazu při zásahu a také v karanténě z nemocenské celý svůj vyměřovací základ, tedy jako profesionální hasiči.
Proti rozšíření normy o horské a vodní záchranáře a členy červeného kříže se postavila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). "Platilo by to u jakékoli pracovní neschopnosti," uvedla. Výbor ale doporučil schválit úpravu hlasy osmi z 11 přítomných poslanců, tři sociální demokraté se hlasování zdrželi.

Muži by mohli podle novely nastoupit na týdenní volno do šesti týdnů po narození potomka. Pokud odváděli nemocenské pojištění, dostávali by z něj 70 procent vyměřovacího základu svého příjmu, tedy stejně jako ženy na mateřské. Ministerstvo práce a sociálních věcí uvedlo, že otcovská má posílit vazbu mezi rodiči a potomkem a má motivovat muže, aby se do péče víc zapojili.

V Česku se ročně rodí kolem sta tisíc dětí. Otcovská by ročně vyšla na 630 až 800 milionů korun. Stát by přišel o 72 až 93 milionů na daních.

Nárok na otcovskou by měli mít muži, kteří jsou v matrice uvedeni jako otcové nebo které jako náhradní rodiče určil soud. Volno by měli dostat i tehdy, pokud je žena s potomkem v nemocnici.

Na sirotčí důchod by mohlo podle návrhu dosáhnout víc dětí. Ministerstvo uvádí, že se tak "zmírní tlak" na poskytování dávek, a to zhruba u 4300 sirotků. Penzi by měli mít šanci získat, pokud jejich zemřelému rodiči nebylo ani 28 let a platil v posledních deseti letech aspoň rok sociální odvody, či pokud jejich rodiči bylo nad 38 let a platil v posledních 20 letech odvody aspoň dva roky. Podle odhadů by náklady mohly dosáhnout 300 milionů korun ročně.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Ožana Jaroslav

Další čtení

V letošním 1. pololetí napršelo nejméně za více než 60 let, spadlo 222 mm srážek

Domácí
3. 7. 2025

Na sankční seznam přibyl spolupracovník Medveděva Osipov kvůli výhrůžkám Haškovi

Domácí
2. 7. 2025

Hasiči mají požár u muničního skladu na Litoměřicku pod kontrolou

Domácí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ