Tolik peněz se ještě nikdy za lékaře nedalo. Podle předběžných odhadů se loni v Česku proléčilo rekordních 287 miliard korun. Necelou pětinu zaplatili samotní pacienti. A to ještě není všechno. Podle odborníků se bude za zdraví platit ještě víc. Třeba letos zhruba o procento až dvě.
Pokud si lidé zaplatí za návštěvu u lékaře třicet korun, zastaví se plýtvání a zdravotnictví ušetří. S takovou představou vstupoval do úřadu exministr zdravotnictví Tomáš Julínek. Nepodařilo se.
Podle dat, která zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky, totiž daly předloni české zdravotní pojišťovny za péči peněz víc. Konkrétně o pět procent. V loňském roce už činil meziroční nárůst dokonce deset procent. "Výdaje na zdravotnictví rostly daleko rychleji než ceny spotřebitelské," hodnotí zpráva ústavu.
Lidé nejenže nepřestali chodit k lékaři, své obvodní doktory navštěvovali naopak víc. Dokonce o pětinu. Náklady na léky pak rostly nejrychleji v historii. Předloni Češi spolykali léky za neuvěřitelných 72,75 miliardy korun a zařadili se tak mezi evropské rekordmany. Loni vzrostly výdaje za léky o dalších 9,6 procenta. Uvádí to Státní ústav pro kontrolu léčiv.
Nepomohlo ani to, že lidé museli sami sáhnout hlouběji do kapsy. Každý Čech si na své zdraví připlatil v průměru tři tisíce korun. Tedy až o třetinu více než kdykoliv dřív.
Za lékaře zaplatíme víc. O procento až dvě
Strmý růst nákladů se přitom nezastavil. Odborníci odhadují, že se výdaje ještě zvednou. Třeba letos to bude o procento až dvě.
"Jen za první pololetí tohoto roku nám vrostly náklady o 0,8 procenta. Za celý letošní rok pak odhadujeme nárůst nákladů asi 0,6 procenta," přiznává například mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Rod. Daleko víc si zřejmě připlatí i pacienti. Nejvíc peněz je budou stát doplatky za léky a zdravotní pomůcky.
Selhává totiž Julínkův způsob, jakým se ceny a úhrady léků začaly na začátku roku 2008 určovat. I když se ceny jednotlivých léků přímo nezvyšují a spotřeba v řadě oblastí medicíny neroste, náklady jsou o až čtvrtinu vyšší než před dvěma lety. Na český trh se totiž dostávají stále dražší přípravky. A stát, který by měl pravidelně ceny starších léků na trhu snižovat, svou povinnost zanedbává.
"Podle mých hrubých odhadů letos lidé zaplatí navíc kolem procenta až dvou za doplatky," prorokuje šéf České lékárnické komory Stanislav Havlíček. U léků, které si lidé kupují zcela ze svého, pak prý bude cenový skok vidět ještě výrazněji. "Zatímco byla před pěti lety průměrná cena nehrazeného léku asi 65 korun, loni už to bylo kolem 95 korun a letos lidé dají v průměru stovku," vysvětluje Havlíček.
Ještě rychleji než ceny léků pak rostou náklady na zdravotní prostředky. "Například jen od roku 2001 do roku 2008 se zvedly o celých třiapadesát procent," připomíná výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Radim Petráš. O několik procent se podle něj ceny vyhouply nahoru i letos.
Větší soukromé "útraty" za lékaře pravděpodobně způsobí také vyšší regulační poplatky. Za den v nemocnici lidé dají místo šedesáti korun rovnou sto. Prodraží se také chození ke specialistovi. Alespoň v těch případech, kdy to pacientovi nedoporučí přímo obvodní lékař. Levněji vyjde recept. Tam už se nebudou sčítat platby za každou položku, pacient dá za všechno třicet korun. Levné léky si ale lidé zaplatí sami.
Podle TOP 09, ke které patří také nový ministr zdravotnictví Leoš Heger, by měla spoluúčast pacienta růst každý rok zhruba o tři procenta. Přesáhnout by ale neměla hranici 25 procent všech nákladů na zdravotní péči.