Zdravotní pojištění se od srpna zvýší například pro studenty

Domácí
22. 7. 2013 14:30
Studenti starší 26 let zaplatí víc na zdravotním pojištění (ilustrační foto).
Studenti starší 26 let zaplatí víc na zdravotním pojištění (ilustrační foto).

Vláda na svém nedávném zasedání rozhodla o zvýšení minimální mzdy z 8000 na 8500 korun. To se pozitivně odrazí na výplatních páskách mnoha lidí. O poznání hůře na tom budou studenti starší 26 let a mnozí nezaměstnaní. Zaplatí totiž více na zdravotním pojištění.

"Podle zákona o pojistném na všeobecné zdravotní pojištění osoby bez zdanitelných příjmů platí (tyto osoby) 13,5 procenta z vyměřovacího základu, kterým je v jejich případě právě minimální mzda," sdělila on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová. Dosud to je 13,5 procenta z 8000 korun. Měsíčně tedy tito lidé platí zdravotní pojišťovně 1080 korun. Kvůli zvýšení minimální mzdy na 8500 korun, ke kterému dojde v září, jejich platba stoupne na 1148 korun, tedy o 68 korun. Pokud by i nadále platili původní sumu, narůstaly by jim u pojišťovny dluhy a hrozilo by jim penále.

Změna se týká například studentů starších 26 let, za které nikdo neplatí zdravotní pojištění, nezaměstnaných, které úřad práce z nějakých důvodů vyřadil z evidence, či lidí, kteří čerstvě dostudovali, nenašli ještě zaměstnání, ale také se neregistrovali na úřadu práce. "Dále se zvýšení minimální mzdy promítne i do odvodů zaměstnanců, kteří čerpají pracovní volno bez náhrady mzdy," dodala Plívová.

O zvýšení minimální mzdy rozhodla vláda Jiřího Rusnoka na svém prvním zasedání. Nový ministr práce František Koníček tam předložil návrh, který vypracovala ještě jeho předchůdkyně Ludmila Müllerová (TOP 09). Minimální mzdu v České republice pobírá zhruba 120 tisíc lidí, naposledy se zvyšovala v roce 2007. Podle Müllerové lidi závislé na minimální mzdě její současná výše limituje, neboť berou na výplatu méně, než by získali na sociálních dávkách.

Další čtení

ilustrační foto

Novináři se zastali Rychlíkové. Čelí nenávisti za odhalení Turka jako násilníka

Domácí
11. 7. 2025
ilustrační foto

S montéry se zlomilo rameno plošiny. Jeden zemřel, druhý je těžce zraněný

Domácí
11. 7. 2025

Muž v Praze osahával ženy. Už ho mají, činů lituje, svádí to na klukovinu

Domácí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ