Ženy budou rodit doma bez dozoru, děsí se asistentky

Domácí
28. 3. 2012 18:25
Jak rodit doma po dubnu 2012? ptají nastávající maminky.
Jak rodit doma po dubnu 2012? ptají nastávající maminky.

Ženy, které chtějí přivést svého potomka na svět v pohodlí domova, mají už dnes problém sehnat odbornou pomoc. A dvojnásob to bude platit od 1. dubna, kdy začne platit zdravotnická novela z pera ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09). Porodním asistentkám, které by poskytly rodičce péči mimo nemocnici, totiž podle ní hrozí až milionová pokuta. "Ženy budou rodit doma samy a situace se výrazně zhorší," předpovídá Kateřina Hájková Klíčová z Unie porodních asistentek. Ministerstvo radí ženám nehazardovat a vyčkat na změnu zákona. Ta je však teprve v plenkách.

"Moc bych si přála už tentokrát rodit doma, ale ti naši neschopní politici od dubna mění zákon (...), asistentce by hrozily milionové pokuty. Co vy, co chcete rodit doma, máte nějaké řešení? Obávám se, že žádnou porodní asistentku prostě neseženu," píše na jednom z webů nastávající maminka s přezdívkou Barush. A svěřuje se, že pomalu chystá žalobu na stát.

Nejde o nic neobvyklého. Soudní spory o domácí porody běží už řadu měsíců hned na několika frontách. Na českou justici i do Štrasburku se obracejí nespokojené maminky i porodní asistentky, které k získání potřebné registrace od krajského úřadu musejí splnit tak přísné podmínky, že jim nemohou vyhovět. Když přesto rozhodnou "bez razítka" pomoci těhotné ženě porodit doma, vystavují se v případě komplikací popotahování u soudu. A nově bude všem hrozit sankce až jeden milion korun.

"Naši právníci říkají, že každá porodní asistentka, která by se soudila, spor vyhraje. Ale riskovat to nikdo nechce," popisuje Hájková Klíčová. Doplatí na to nastávající maminky, které se rozhodnou přivést svého potomka na svět mimo zdi nemocnice. Zůstanou zcela bez odborné péče. "Už teď máme signály, že ženy chtějí rodit doma s dulou, partnerem či s nejlepší kamarádkou," dodává výkonná ředitelka Unie porodních asistentek.

Bezproblémový porod poznáme až zpětně, tvrdí lékaři a brojí proti porodům doma.Hegerův náměstek: Návrh čekám do půl roku

Právo ženy rodit doma s porodní asistentkou potvrdil před dvěma lety i již zmíněný Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Podpořil tehdy maďarskou stěžovatelku Annu Ternovszkou a dal jí za pravdu v tom, že si žena může určit místo porodu a stát jí nemá právo kvůli tomu odpírat lékařskou péči. A podobně průlomové stanovisko přišlo v polovině ledna i z Česka. Vyřkla ho soudkyně pražského městského soud Dagmar Stamidisová, když posuzovala případ 38leté Martiny z Prahy 5. Ta soud žádala, aby nařídil Fakultní nemocnici v Motole poskytnout jí zdravotní péči u domácího porodu, protože nesehnala žádnou porodní asistentku.

Podle náměstka ministerstva zdravotnictví Martina Plíška je však nárok vyřčený pražským městským soudem sám o sobě neaplikovatelný. Stát musí nejdříve nastavit pravidla, za kterých může domácí porod probíhat. Tedy určit například nutné personální a technické zázemí, způsob úhrady či právní odpovědnost. Rodičkám do té doby podle Plíška zbývá "neohrožovat zdraví své i svého dítěte" a vyčkat na pozitivní řešení současné situace. "Myslím, že ustavená skupina přijde do půl roku s nějakým konsensuálním návrhem," řekl Hegerův náměstek on-line deníku TÝDEN.CZ.

V pracovní skupině k domácím porodům vedle sebe usednou politici, lékaři i porodní asistentky. Už během "zahřívacího kola" v podobě semináře s názvem "Domácí porody - krok kupředu či zpět", který se uskutečnil v úterý v Poslanecké sněmovně, se nicméně ukázalo, že budou společnou řeč hledat velice obtížně. "Tušil jsem, že to bude medvědí služba," prohlásil se po semináři předseda skupiny, poslanec a primář jihlavské nemocnice Aleš Roztočil.

Porod se může zvrtnout ve vteřině

Ve prospěch porodů mimo zdi nemocnice hovořily na semináři především ženy. Argumentovaly přitom nejrůznějšími pozitivně vyznívajícími studiemi ze zahraničí i právem ženy vybrat si místo, kde svého potomka přivede na svět. "Ženy, které byly v kontinuální péči porodních asistentek, měly výrazně méně předporodních hospitalizací, méně potřebovaly u porodu lékové tišení bolesti, častěji spontánně porodily či po porodu snáze zahajovaly kojení," přednesla například biostatička Markéta Pavlíková.

V jihlavské nemocnici byly na konci února za účasti ministra zdravotnictví Leoše Hegera (vpravo) otevřeny čtyři nové porodní pokoje, které se podobají obývacímu pokoji. Na snímku také poslanec a porodník jihlavské nemocnice Aleš Roztočil.Přítomní muži z řad lékařů a porodníků naopak domácí porody odmítli kvůli množství rizik, která sebou přináší. "Porod je fyziologický děj, ale v ultrakrátké době může nastat patologie," prohlásil docent Antonín Pařízek z pražské porodnice U Apolináře. Svá slova dokumentoval například videem, kde zcela zdravá rodička málem zemřela na nečekané poporodní krvácení, i když rodila v nemocnici.

Přání maminek splníme i v porodnicích, tvrdí lékaři

"Myslím ale, že konsenzus je možný," tvrdí přesto optimisticky Roztočil. Víc než v ukotvení domácích porodů v zákoně ale vidí možný průsečík ve větším zapojení porodních asistentek do celého systému péče o těhotné.

Podle další studie, kterou na semináři představila klinická psycholožka Michaela Mrowetz, ženy k domácím porodům nejvíce motivuje touha po nepřerušovaném kontaktu se svým dítětem, individuálním režimu pro novorozence, individuálním tempu porodu či respektu ze strany lékařů. "A to je splnitelné i v našich lůžkových zařízeních," tvrdí ředitel pražského Ústavu péče o matku a dítě Jaroslav Feyereisl.

Autor: - val -Foto: ČTK , archiv , Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ