Na ministerstvu zdravotnictví už vzniká plán, jak zachránit regulační poplatky za pobyt v nemocnici, které minulý týden zrušil Ústavní soud. Ve hře je úplné zrušení poplatku pro děti a seniory, ale i návrat k původnímu modelu, kdy všichni bez výjimky platili 60 korun za den. Budoucí ministr zdravotnictví Martin Holcát však varuje, že se chybějící peníze budou muset najít jinde. Na poplatcích se totiž jen loni vybraly takřka dvě miliardy.
Úpravu regulačních poplatků za pobyt na lůžku začalo chystat ministerstvo zdravotnictví ještě pod vedením ministra v demisi Leoše Hegera (TOP 09). Jeho tým chce od stokorunového poplatku za hospitalizaci úplně osvobodit děti do 18 let, starší pacienti by jej pak měli hradit maximálně 30 dnů v kalendářním roce. "Myslíme si, že časové zastropování má v sobě sociální ochranu pro určité skupiny pacientů. Nikdo by neplatil víc než tři tisíce za rok," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Hegerův náměstek Martin Plíšek.
Návrhů, jak vyhovět verdiktu Ústavního soudu a udělat poplatky sociálně únosné, však má ministerstvo v záloze víc. "Další varianta je zohlednit seniory nad 65 let," uvedl Plíšek. "A jednou z variant může být i návrat do původního stavu, který už Ústavní soud posuzoval a uznal ho ústavně komfortním, to znamená poplatek 60 korun pro všechny bez výjimky," dodal náměstek.
Nový ministr: Co se nevybere na poplatcích, musíme najít jinde
Svoji představu o úpravě regulačních poplatků za pobyt v nemocnici má i budoucí ministr zdravotnictví Martin Holcát, který by mohl od Hegera převzít úřad už tuto středu. "Děti zadarmo, poplatky na šedesát korun za den a otázka limitace, jestli třicet dnů, či nějaká částka," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ dosavadní náměstek pražské Fakultní nemocnice Motol. Všechny návrhy je však podle Holcáta nejprve nutné pečlivě analyzovat a spočítat.
"Jestliže řekneme, že pacienti budou platit méně, musíme říct, kdo to zaplatí," vysvětlil budoucí ministr. Například omezený výběr poplatků u starších pacientů by podle něj totiž mohl znamenat velký zásah do hospodaření odborných léčebných ústavů či léčeben dlouhodobě nemocných (LDN), které by pak dokonce nemusely fungovat. "Poplatky tvoří asi 15 procent jejich příjmů, což je poměrně velká částka," doplnil Holcát.
Jakákoliv úprava poplatků musí nicméně projít parlamentem velice rychle. "Pokud by žádná novela neprošla do konce roku, přestává poplatek za hospitalizaci v zákoně úplně existovat," varoval Plíšek. A to by pro řadu nemocnic znamenalo finanční potíže. Stokorunové regulační poplatky totiž přinesly jen v loňském roce do zdravotnictví takřka dvě miliardy korun. Šedesátikorunový poplatek v předchozích letech znamenal roční přínos okolo 1,2 miliardy.
Poplatky za pobyt v nemocnici zrušil minulý týden Ústavní soud, když odmítl jejich zvýšení z 60 na 100 korun za den. Politikům však dali soudci čas do konce roku, aby spornou záležitost vyřešili sami. Společně s poplatky soud s odloženou platností odmítl i pokuty od pojišťoven za jejich nevybírání. S okamžitou platností pak soudci zrušili zdravotnické nadstandardy.