Zdravotním sestrám bude nově stačit střední zdravotní škola a jeden rok vyššího odborného vzdělání, dosud musely mít vysokou školu. Novela zákona o vzdělávání nelékařských pracovníků, která v pátek vstupuje v platnost, zavádí také odbornost terapeuta tradiční čínské medicíny a aplikované behaviorální analýzy, která pomáhá lidem s autismem. Nastupující zdravotničtí záchranáři budou muset absolvovat praxi v nemocnicích.
Změna ve vzdělávání sester nastává od září. Bude se týkat zájemců o profesi, kteří zahájí studium, i těch, kteří už studují. Model zvaný 4+1 má nahradit dosavadní systém, kdy sestra musí po střední škole projít ještě tříletým bakalářským studiem.
Poprvé také český zákon pracuje s odborností terapeutů tradiční čínské medicíny, což sklidilo kritiku odborných lékařských společností. Oficiální studijní obor by mohl podle ministerstva zdravotnictví vzniknout odhadem za pět let. Podobně zákon zavádí obor behaviorálního analytika, který souvisí s terapií pro lidi s poruchou autistického spektra.
Norma také ruší povinnost doplnit si vysokoškolské vzdělání pro ty, kteří desítky let ve zdravotnictví pracují. Zanikne rovněž kreditní systém, který sloužil ke kontrole celoživotního vzdělávání, ovšem podle ministerstva zdravotnictví neplnil dostatečně motivační roli ani nebyl dostatečně efektivní.