Že Češi na osvobození jen čekali? Lež! řekl Zeman v Den vítězství

Domácí
8. 5. 2013 11:41
Pietní akty související s výročím ukončení války se dnes konají na několika místech v Praze i v dalších českých městech.
Pietní akty související s výročím ukončení války se dnes konají na několika místech v Praze i v dalších českých městech.

Prezident Miloš Zeman, premiér Petr Nečas a další političtí a vojenští představitelé oslavili 68. výročí konce druhé světové války. Na tradiční vojenskou přehlídku a kladení věnců k Národnímu památníku na Vítkově se přišli podívat také váleční veteráni a další lidé.

Pietní akt začal státní hymnou, po přehlídce vojenských jednotek přinesli vojáci na nádvoří před památníkem historické armádní prapory za zvuku husitského chorálu Ktož sú boží bojovníci. Prezident a političtí představitelé, zástupci spolků a válečných veteránů položili věnce k památníku. Následovala minuta ticha za padlé vojáky a salvy vypálené čestnou stráží.

Prezident Miloš Zeman a kladení věnců.

Prezident po skončení pietního aktu řekl, že  tvrzení, že Češi jen čekali na osvobození a aktivně se bojů příliš neúčastnili, považuje za historickou lež. "Československo stálo na straně vítězů a já odmítám ty, kdo to zpochybňují, vzpomeňte na Svobodovu armádu na východě, na bojovníky u Tobruku a další a další," uvedl.

"Je důležité, že 8. květen je pro nás nejen symbolem osvobození naší země od nacistické okupace, ale také symbolem vpádu jedné totalitní diktatury, pod kterou náš národ žil," uvedl Nečas. "Je velmi důležité si také připomenout, že český národ po celou dobu byl na straně spojenecké koalice, která bojovala proti nacistickému zlu a že tomu přinesl velké oběti jak na obou frontách, tak v domácím odboji," doplnil ministerský předseda.

Prezident během pietního aktu.

Akce na Vítkově se účastnili také předsedové obou parlamentních komor Miroslava Němcová a Milan Štěch, pražský primátor Bohuslav Svoboda, ministr obrany Vlastimil Picek, náčelník generálního štábu Petr Pavel a kardinál Dominik Duka.

Zeman na závěr pietního aktu dekoroval bojový prapor 74. lehkého motorizovaného praporu, kterému propůjčil čestný název Plukovníka Bohuslava Malečka.

Zeman na závěr pietního aktu dekoroval bojový prapor 74. lehkého motorizovaného praporu.

Pietní akty související s výročím ukončení války se dnes konají na několika místech v Praze i v dalších českých městech.

Na Vítkov přišlo také pět desítek veteránů. Český stát plánuje rozšířit péči o ty, kdo ve válce bojovali. "Připravili jsme návrh nového zákona o válečných veteránech, který projednala vláda, druhá věc je, že jsme začali přehodnocovat kapacity v našich domech pro válečné veterány v Praze, Olomouci a Karlových Varech, a uděláme vše pro to, aby všichni zájemci byli uspokojeni," řekl ministr obrany Vlastimil Picek.

Noví generálové

Při příležitosti Dne vítězství Zeman povýšil na Pražském hradě do generálských hodností pět důstojníků. Jsou mezi nimi šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda a velitel armádních Společných sil Ján Gurník.

Dosavadní brigádní generál a velitel Společných sil v Olomouci Gurník se stal generálmajorem. Z titulu své funkce má na starosti rozvoj a výstavbu pozemních i vzdušných sil a řeší také problematiku spolupráce vojáků s obyvatelstvem v regionech. Do hodnosti generálmajora prezident povýšil také dosud brigádního generála Kovandu, velitele Vojenského zpravodajství, tedy armádní tajné služby. Kovanda je ve funkci od loňského roku, dříve například velel známé 601. skupině speciálních sil.

Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě nové generály.

Brigádním generálem se stal dosavadní plukovník, velitel armádních pozemních sil Ladislav Jung, jenž se kromě jiného podílí také na tvorbě koncepce bezpečnostní politiky státu. Brigádním generálem se stal také Bohuslav Přikryl, od loňského srpna rektor a velitel brněnské Univerzity obrany. Dosud měl hodnost plukovníka.

Třetím z plukovníků jmenovaným do funkce brigádního generála je nynější náčelník Vojenské policie Milan Schulc. Za sebou má několik zahraničních misí, například v silách KFOR či ISAF.

Zeman, který se funkce hlavy státu ujal letos v březnu, jmenoval vojáků do nových generálských hodností poprvé. Prezident, tedy nejvyšší velitel armády, může jmenovat nové generály dvakrát ročně. Vojáky povyšuje 8. května u příležitosti Dne vítězství a v Den vzniku samostatného Československa 28. října.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ