Ministerstvo spravedlnosti
Ze seznamu bývalých komunistů zmizely už čtyři soudci
07.01.2011 21:39
Na seznamu soudců a státních zástupců, kteří byli podle dostupných údajů před 17. listopadem 1989 členy Komunistické strany Československa (KSČ), se ocitli čtyři lidé, kteří ve straně nebyli. Jejich jména již byla ze seznamu odstraněna.
Informaci přinesl server IDnes.cz.
"Seznamy jsou tvořeny z dat, která nám poskytovaly soudy a nejsou zpětně ověřovány. Budeme je aktualizovat průběžně, pokud má někdo pocit, že je tam neprávem, tak se nám ozve a my to prověříme," řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Palečková. Žalob na ochranu osobnosti se nebojí, "protože data máme od soudů, se kterými budeme dále spolupracovat".
Na seznamu byla po jeho zveřejnění jména 618 soudců, což je zhruba pětina z celkového počtu, a 359 státních zástupců, tedy téměř 30 procent. Těmi, jejichž jména byla z původního seznamu odstraněna, jsou podle iDnes.cz soudce Vrchního soudu v Praze Vojtěch Trojánek, soudce Krajského soudu v Českých Budějovicích Miroslav Veselý, soudkyně Krajského soudu v Hradci Králové Martina Vršanská a soudkyně brněnského Nejvyššího soudu Ivana Štenglová.
"V seznamu bylo uvedeno i mé jméno a příjmení mezi soudci Vrchního soudu v Praze, kteří byli v minulosti členy KSČ. Tento údaj je nepravdivý, členem KSČ jsem nikdy nebyl," uvedl Trojánek. Kontaktoval ministerstvo, které jeho jméno ze seznamu odstranilo. "Nepochybuji o tom, že po mém případu ministerstvo spravedlnosti správnost údajů v seznamu prověří," dodal.
Další tři jména
"Pan Trojánek se nám odpoledne ozval, rychle jsme to prověřili a byl tam neprávem, tak jsme jej vymazali," potvrdila Palečková. Neřekla však, proč jméno řádně neprověřili před zveřejněním seznamu.
Palečková nechtěla komentovat, zda je takových případů více. Redakce serveru proto porovnala původní seznam s pozdějším a objevila další tři jména, která z něj během několika hodin zmizela: Veselého, Vršanskou a Štenglovou.
Seznam soudců a státních zástupců, kteří byli podle dostupných údajů před 17. listopadem 1989 členy KSČ, zveřejnilo ministerstvo spravedlnosti na základě nálezu Ústavního soudu (ÚS) z loňského listopadu. Podle senátu ÚS nejsou informace o členství soudců v KSČ před rokem 1989 citlivým údajem podle zákona na ochranu osobních údajů. Představují podklad pro diskusi občanské společnosti o nezávislosti a nestrannosti soudců, uvedl soud.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.