<span>Železný opět míří k soudu</span>, za poškozování věřitele

Domácí
4. 4. 2010 14:48
Případem Železného se bude opět zabývat soud (ilustrační foto).
Případem Železného se bude opět zabývat soud (ilustrační foto).

Případem Železného se bude opět zabývat soud (ilustrační foto).Pražský městský soud se zřejmě bude muset znovu zabývat případem bývalého ředitele televize Nova Vladimíra Železného a jeho někdejších právníků, kteří čelí obžalobě z pokusu o poškozování věřitele - společnosti Central European Media Enterprises (CME).

Prvoinstanční senát sice v prosinci 2008 vynesl zprošťující verdikt, odvolací Vrchní soud v Praze však podle mluvčího Jana Fořta nyní rozhodl v neveřejném zasedání. Zpravidla to znamená, že rozsudek ruší a kauzu vrací k novému projednání.

PSALI JSME: Soud opět osvobodil Železného v kauze převodu podílů

"V neveřejném jednání bylo rozhodnuto 30. března," uvedl Fořt. Železný se podle obžaloby naoko zbavoval majetku, aby nemusel splácet závazek vůči CME. Právníci Aleš Rozehnal, Ondřej Kuchař a Edita Janečková mu podle spisu v trestné činnosti pomáhali. Pražský městský soud dospěl k závěru, že skutky, které popisuje obžaloba, nejsou trestným činem.

K tomu, aby to byl trestný čin, podle prvoinstančního verdiktu z prosince 2008 nestačí, když je uspokojení nároků věřitele oddalováno nebo ztíženo. Železný měl navíc podle soudu další majetek, který byl dostupný a mohl z něho být splacen závazek vůči CME, jako například sbírku obrazů, starožitný nábytek nebo obchodní podíl v CET 21. Předseda prvoinstančního senátu Alexandr Sotolář tehdy případ označil za "pohrobka" po sporech Železného a čelního představitele CME Ronalda Laudera kvůli televizi Nova.

Právník Aleš Rozehnal měl Železnému pomáhat (ilustrační foto).Čtveřice chtěla podle obžaloby transakcemi zastřít majetek Železného před věřitelem CME. Americká společnost se v trestním řízení žádné náhrady škody nedomáhala. Pohledávka vůči Železnému ve výši 23,35 milionu amerických dolarů byla podle dřívějšího vyjádření právníků CME v plné výši uhrazena. Za Železného jí prý dluh uhradili vlastníci společnosti CET 21, skupiny PPF a MEF Holding.

ČTĚTE TAKÉ: Vladimír Železný založil euroskeptické hnutí Libertas.cz

Obžalovaní, kteří obvinění odmítají, se proti zákonu údajně provinili v době od dubna 1999 do počátku roku 2001. Poté co společnost CME uplatnila u Mezinárodního arbitrážního soudu nárok na zaplacení dlužné částky 23,35 milionu dolarů, podnikali po předchozí domluvě právní kroky k převedení movitého a nemovitého majetku Železného na nově zakládané právnické osoby. Železný podle obžaloby s tímto převedeným majetkem nadále disponoval a spoluobvinění prý machinacemi zneprůhledňovali pohyb jeho majetku. Znemožňovali tím naplnění předběžných opatření soudů směřujících k uspokojení pohledávky.

Železný je s Rozehnalem stíhán ještě v kauze údajného mnohamilionového krácení daní při převodu obchodních podílů v CET 21. Pražský městský soud již dvakrát vynesl zprošťující verdikt, odvolací senát první rozsudek zrušil. V minulosti dostal Železný pravomocně podmíněný trest za krácení daní při dovozu obrazů z ciziny.

Foto: Jan Schejbal, archiv Týdne

Autor: ČTK

Další čtení

Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025
Dominik Feri u soudu

Feriho dále vyšetřují za další znásilnění. Se stížností proti u soudu neuspěl

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ