Zhruba 150 vojáků vyšle České republika v roce 2015 do mírové mise OSN na Golanských výšinách. V projevu k účastníkům konference k 15. výročí vstupu ČR do Severoatlantické aliance to ve středu řekl prezident Miloš Zeman. Hlava státu vyslání českých vojáků do mírové mise na Golanech podporuje od léta, kdy ji poprvé zmínila v projevu k velvyslancům.
Prezident na úvod konference vyzdvihl roli českých vojáků v zahraničních misích, například na Balkáně a v Afghánistánu. "Mohl bych mluvit o naší účasti v Mali, o účasti na Sinaji, ale také o plánované akci na Golanských výšinách, kde v roce 2015 předpokládáme nasazení zhruba 150 vojáků," řekl Zeman.
Praha své vojáky pro mírovou misi oficiálně nabídla Organizaci spojených národů loni na podzim. Tehdejší ministři obrany Vlastimil Picek a zahraničí Jan Kohout se v tu dobu setkali s náměstkem generálního tajemníka OSN pro mírové operace Hervé Ladsousem. Již tehdy bylo známo, že účast Čechů v mírové operaci připadá v úvahu nejdříve v roce 2015.
Zeman nasazení českých vojáků na Golanských výšinách zmínil loni v srpnu v souvislosti s vývojem v Sýrii, sužované občanskou válkou. Rakousko před časem oznámilo, že kvůli zhoršení bezpečnostní situace odvolá své členy z pozorovatelské mise na Golanech (UNDOF). "Vzhledem k tomu, že situace v Sýrii je poněkud nepřehledná, myslím si, že zaplnění toho bezpečnostního vakua českými jednotkami může výrazně zvýšit prestiž ČR," uvedl v létě Zeman.
Izrael obsadil syrské Golany v roce 1967 a později se z jejich části stáhl. Mezi částí kontrolovanou Izraelem a tou, kterou má pod kontrolou Sýrie, je nárazníkové pásmo, kde od roku 1974 působí mezinárodní pozorovatelé v misii UNDOF.