Prezident Miloš Zeman se v černomořském letovisku Soči setkal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Jednání, které zahajuje oficiální program pětidenní Zemanovy státní návštěvy v Rusku, se koná v Putinově rezidenci Bočarov ručej, která je v poslední době častým místem vrcholných schůzek ruského prezidenta. Zeman v září označil umístění schůzky do Soči za "svým způsobem vyznamenání".
Putin při uvítání ocenil Zemanův podíl na tom, že nehledě na existující problémy se spolupráce obou zemí prohlubuje, zejména v ekonomice. Řekl, že hodlá se Zemanem diskutovat i o kulturní výměně a o rostoucím zájmu o výuku ruštiny v Česku. Spokojen je Putin také s výměnou divadelních souborů.
Pan prezident se v Soči setkal s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem. pic.twitter.com/Iv3n9SrUTA
- Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 21. listopadu 2017
Zeman poukázal na početnou delegaci podnikatelů, kteří s ním přijeli. Zatímco na dřívější návštěvu Francie jich prezidenta doprovázelo 14, v Ruska je počet desetinásobný, uvedl Zeman. Zároveň vyslovil politování nad tím, že "z technických, nikoli ideologických" důvodů nebylo možné přivézt lebku sv. Ludmily, kterou uctívá i ruské pravoslaví. Lebka měla být podle původních plánů vystavena na dva dny v některém z moskevských chrámů.
S Putinem chce Zeman hovořit zejména o dvoustranných vztazích s důrazem na hospodářskou spolupráci. Český prezident patří v Evropské unii k nejhlasitějším kritikům protiruských sankcí, vyhlášených v roce 2014 po ruské anexi ukrajinského Krymu. Sankce spolu s poklesem cen energetických surovin negativně ovlivnily ruský hospodářský růst, země se však z jejich důsledků začíná zotavovat. Této skutečnosti chtějí využít i zástupci desítek českých firem, kteří do Ruska s českým prezidentem přicestovali.
V nedávném rozhovoru pro ruskou tiskovou agenturu TASS Zeman upozornil na problémy komplikující česko-ruskou hospodářskou spolupráci. Jde podle něj například o povinnou lokalizaci výroby českých firem v Rusku. Zvýšit by se podle prezidenta mohly také investice českých firem na ruském trhu.
Podmínkou zlepšení vztahů mezi ČR a Ruskem je, aby ruská média spojená s vládními institucemi nezveřejňovala stanoviska, která jsou hrubým překroucením a dezinterpretací událostí roku 1968 v ČSSR. Nechceme poslouchat (číst), že jsme v roce 1968 čelili Západem organizovanému puči.
- Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) 21. listopadu 2017
Problémy zahraniční politiky nemají být při jednání prioritou, řekl prezident českým novinářům. Hovořit chce nicméně s Putinem o boji s mezinárodním terorismem, jemuž Zeman věnoval značnou část svého projevu na letošním zasedání Valného shromáždění OSN. Vyloučena není ani debata o zvažovaném vyslání mírových sil OSN na východ Ukrajiny.
Jednání prezidentů se uskuteční ve dvou kolech: v užším a širším složení delegací. Zemana k Putinovi doprovázeli prezidentův kancléř Vratislav Mynář, ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák a prezidentův hlavní poradce Martin Nejedlý, kritizovaný Zemanovými odpůrci za dřívější vztahy s ruským podnikatelským prostředím. Za ruskou stranu byli přítomni Putinův poradce pro zahraniční politiku Jurij Ušakov a ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov.
Místem rozhovoru Zemana s Putinem se stal areál Bočarov ručej, rozlehlá prezidentská rezidence v údolním lesoparku při pobřeží Černého moře. Za sovětské éry byla místem letního odpočinku komunistických vůdců včetně Nikity Chruščova nebo Leonida Brežněva, ale také mnoha státníků "socialistického tábora". Dnes je Bočarov ručej Putinova oficiální a stále oblíbenější rezidence, kam ruský prezident pravidelně zve zahraniční návštěvy. Před zahájením zimní olympiády v Soči nechal Kreml areál přestavět; tato přestavba má podle ruských médií pokračovat, chystají se prý projekty za téměř dvě miliardy rublů. V Soči je v těchto dnech živo, den před Zemanem navštívil Putina v jeho rezidenci syrský prezident Bašár Asad. Ve středu se ruský vůdce v Soči setká s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a s íránským prezidentem Hasanem Rúháním. |