Zhruba 2,5 hodiny trvalo středeční jednání Miloše Zemana s šéfem ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Byla to zatím nejdelší politická schůzka budoucího prezidenta před inaugurací. Současný a bývalý šéf sociální demokracie spolu hovořili poprvé po deseti letech, připomněl po jednání Sobotka. V roce 2003 část poslanců ČSSD nedala Zemanovi hlas v parlamentní volbě prezidenta, neúspěšný kandidát je tehdy označil za zrádce.
"Shodli jsme se na tom, že současná vláda je neúspěšná," řekl po jednání Sobotka. Sociální demokraté jsou podle něj připraveni vyvolat další hlasování o nedůvěře vlády, pokud se objeví trhliny v soudržnosti koaličních stran.
Ještě před Sobotkou ve středu Zeman přijal místopředsedu sociální demokracie a šéfa Asociace krajů Michala Haška. "Byly to schůzky, které probíhaly v ovzduší vzájemného porozumění. Myslím si, že jsem tím vystihl naprosto všechno," řekl Zeman novinářům.
"Už se současnou hlavou státu byly vztahy standardní ve vztahu k hejtmanům, troufám si tvrdit, že s Milošem Zemanem budou vztahy nadstandardní," řekl novinářům po jednání Hašek.
"Mluvili jsme o situaci současné vládní koalice v Poslanecké sněmovně. O tom, že její pozice je velmi křehká," uvedl Sobotka. Před schůzkou řekl, že si ČSSD přeje brzký konec koaličního kabinetu. Svůj odpor k vládním krokům opakovaně vyjádřil i Zeman.
Podle budoucího prezidenta se středeční jednání s vysokými představiteli levicové ČSSD týkaly domácí i zahraniční politiky. "Kromě toho jsme probírali otázky tání grónských ledovců," pronesl Zeman směrem k čekajícím novinářům, když nastupoval do auta.
Ke spekulacím o možném sloučení levicových stran Sobotka zopakoval, že ČSSD podobný krok nechystá. Sociální demokraté mají cíl získat v příštích volbách do Sněmovny více než 30 procent hlasů, řekl Sobotka.
Již před jednáním šéf ČSSD avizoval, že se Zemanem přišel jednat také o tom, aby se po nástupu do prezidentské funkce zasadil o přistoupení ČR k evropskému fiskálnímu paktu. Nová hlava státu by se podle něj také měla vymezit vůči výjimce z lisabonské smlouvy, kterou prosadil současný prezident Klaus.
Všechna uvedená témata Sobotka se Zemanem prodiskutoval. Politici jednali také o doplňování soudců Ústavního soudu. Návrhy na jmenování soudců by měl prezident připravit po konzultacích se zástupci Senátu, kde má převahu levice, podotkl lídr ČSSD před jednáním.
Sobotka s budoucím prezidentem jednal též o fiskální smlouvě EU, která vstoupila v platnost v lednu. ČR se k ní společně s Velkou Británií nepřipojila, což ČSSD kritizuje. Přistoupení k paktu by podle sociálních demokratů zlepšilo vyjednávací pozici ČR v unii.