Prezident Miloš Zeman podepsal jmenování Aleše Opaty do funkce náčelníka generálního štábu. Funkce se ujme na začátku května. Novinářům to ve čtvrtek řekla ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) a informaci potvrdil i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Podle Šlechtové rozhodnutí kontrasignoval premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Opata ve funkci nahradí Jiřího Bečváře.
Změnu v čele generálního štábu již 8. března na návrh Šlechtové odsouhlasila vláda, návrh projednal i sněmovní výbor pro obranu. Nikdo z poslanců ve výboru neměl proti změně v čele generálního štábu výhrady. Nominaci předtím ministryně předjednala právě se Zemanem, který podle ní s jejím výběrem vyslovil souhlas. Bečvář by měl funkci Opatovi slavnostně předat na konci dubna.
Opata bude mít podle Šlechtové dva klíčové úkoly, a to změny v systému řízení armády a zlepšení komunikace mezi generálním štábem a ministerstvem obrany při zadávání veřejných zakázek.
Ohledně změny řízení armády Šlechtová novinářům řekla, že viděla prvotní návrhy, které vedení armády připravilo. "Musím říct, že jsem z nich byla nadšená, generály jsem pochválila. Jsou tam ještě nejasnosti, o kterých se budeme bavit," řekla. Změna bude spočívat v přechodu ze dvou úrovní řízení, strategické a taktické, na úrovně tři, tedy strategickou, taktickou a operační. Armáda se tak vrátí k řízení, které měla v minulosti. Konkrétnější Šlechtová být nechtěla, podrobnosti bude podle ní možné zveřejnit nejspíš v létě. Změny v řízení by mohly nastat od roku 2020, prvotní projekty mohou být spuštěny už příští rok.
Po Opatovi Šlechtová také bude chtít změnit komunikaci mezi generálním štábem a ministerstvem obrany v otázce nákupů. "Dohodli jsme se, že budu pracovat na tom, jak přesně rozdělíme kompetence, co dělá generální štáb v rámci akvizičního procesu a co dělá ministerstvo obrany," řekla Šlechtová. Cílem bude zrychlit akviziční proces.
Ministryně chce také změnit interní směrnice na ministerstvu obrany, které jsou podle ní zbytečně složité a zdržují nákupy o několik měsíců. Vyjít chce z metodického pokynu ministerstva pro místní rozvoj, kterému před obranou šéfovala. Směrnici hodlá změnit do poloviny roku. Iniciovat plánuje i změnu přílohy směrnic NATO ohledně nákupu vojenského materiálu. Je podle ní neflexibilní.
Třiapadesátiletý Opata je vojákem 31 let. Postupně prošel řadou funkcí od velitele tankové čety, velitele praporu, velitele 4. brigády rychlého nasazení až po ředitele sekce na generálním štábu a zástupce náčelníka. V letech 2014 až 2017 byl národním vojenským představitelem na vrchním velitelství spojeneckých sil v Evropě.