Prezident Miloš Zeman jmenoval v úterý u příležitosti Dne vítězství šest generálů. Generálské hodnosti mají ředitelé protidrogové centrály Jakub Frydrych a pardubických krajských hasičů Miroslav Kvasnička. Do vyšších hodností Zeman jmenoval také čtyři vojáky. Prezident naopak nepovýšil ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku a zástupce velitele pozemních sil Petra Procházku, ačkoli je vláda do generálské hodnosti rovněž navrhovala.
Frydrych a Kvasnička byli doposud plukovníky. Frydrych působí u Národní protidrogové centrály od roku 2000, kde se z řadového policisty vypracoval nejprve na vedoucího odboru, v roce 2007 se stal zástupcem ředitele. Od roku 2009 útvar řídí.
Do hodností generálmajora Zeman jmenoval ředitele sekce plánování schopností ministerstva obrany Jaromíra Alana a ředitele sekce rozvoje sil ministerstva obrany Iva Střechu. Oba byli brigádními generály. Hodnost brigádního generála získali dva dosavadní plukovníci generálního štábu. Jde o zástupce ředitele sekce rozvoje sil ministerstva obrany Miroslava Hlaváče a zástupce náčelníka Vojenské policie Pavla Chovančíka.
Zeman v proslovu po jmenování uvedl, že si všiml generála, který má neodbytný pocit vyjadřovat se k zahraniční politice České republiky. Jméno neřekl. Upozornil, že zahraniční politika je věcí vlády, ministra zahraničí a prezidenta. "Politizujících generálů bylo sice v dějinách několik, ale nikdo z nich nedopadl dobře," doplnil prezident.
Server Aktuálně.cz v pondělí s odkazem na své zdroje uvedl, že Koudelka nebude jmenován mimo jiné kvůli zprávě BIS k jedu novičok, který byl využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii. Zeman s odkazem na vojenské zpravodajce řekl, že se v Česku v malém množství vyráběla a testovala nervově paralytická látka A230, kterou označil za novičok, BIS podle prezidenta naopak dospěla k závěru, že tento plyn nebyl novičok. Babiš pak po schůzce se šéfy obou tajných služeb řekl, že látka typu novičok se v Česku nevyráběla, nevyvíjela ani neskladovala. Důvodem nejmenování Koudelky je podle serveru také nedávné vyhoštění tří ruských agentů, kteří se v Česku skrývali před vyhoštěním pod diplomatickým krytím, a nespokojenost s prací BIS.
Jmenovacího aktu se dnes zúčastnil premiér v demisi Andrej Babiš, ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar, ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová, předseda Sněmovny Radek Vondráček a kardinál Dominik Duka. V minulosti býval přítomen také předseda Senátu Milan Štěch.
Alan působil v řadě velitelských a štábních funkcí v protiletadlové odbornosti, zúčastnil se nasazení v zahraniční operaci i práce ve strukturách NATO. Vystudoval Vysokou válečnou školu národní obrany v USA. Střecha zastával velitelské a štábní funkce v tankové a mechanizované odbornosti včetně velení brigádě, zúčastnil se nasazení ve třech zahraničních operacích i práce ve strukturách NATO. Prošel školou důstojníků ve Spojených státech a absolvoval Kurz generálního štábu.
Hlaváč působil ve velitelských a štábních funkcí v dělostřelecké odbornosti včetně velení brigádě rychlého nasazení, zúčastnil se nasazení v pěti zahraničních operacích. Absolvoval Královskou akademii obranných studií ve Velké Británii. Chovančík zastával velitelské a štábní funkce ve spojovací odbornosti a u Vojenské policie, zúčastnil se dvou zahraničních operací.
Podobně jako v Koudelkově a Procházkově případě Zeman nevyhověl v říjnu 2016 vládnímu návrhu na povýšení ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala a jeho náměstka Simona Michailidise. Důvod neuvedl, podle spekulací to bylo kvůli postoji ministra spravedlnosti Roberta Pelikána při návštěvě dalajlamy. Dohnal a Michailidis byli povýšeni až před rokem.