Zeman "kandiduje" na Ropáka. Zamíří do galerie celebrit?

Domácí
24. 4. 2014 10:25
Prezident Miloš Zeman.
Prezident Miloš Zeman.

Za souhlas s kácením pralesa na Svitavsku, stavbu spalovny na Plzeňsku či kladné stanovisko k rozšíření letiště Vodochody mohou letos dostat politici a úředníci ekologickou anticenu Ropák. Sdělil to Miroslav Patrik z občanského sdružení Děti Země, které anketu Ropák vyhlašuje. Největšími adepty na vítězství jsou ale podle ekologů prezident Miloš Zeman za podporu kanálu Dunaj-Odra-Labe a exministr Tomáš Podivínský za souhlas s dostavbou Jaderné elektrárny Temelín.

Předseda ekologického hnutí Děti Země Miroslav Patrik.Mezi 12 finalisty jsou kromě nejvyšších představitelů republiky lidé ze Středočeského, Pardubického a Plzeňského kraje. Střední Čechy zastupují místostarosta Neratovic Tomáš Hrodek a Jana Piekníková z ministerstva životního prostředí. Hrodek si nominaci vysloužil nesouhlasem s ukončením výroby chloru v neratovické Spolaně za použití toxické rtuti. "Bylo pro nás překvapením, že zástupce města nehájí zdraví občanů, ale byznys firmy," uvedl Patrik.

Piekniková se zase do ankety Ropák dostala kvůli vydání souhlasného stanoviska o hodnocení vlivů rozšíření letiště Vodochody v okrese Praha-východ na životní prostředí. Území kolem letiště je podle Dětí Země již nyní značně zatížené různými stavbami, takže rozšíření letiště by mohlo situaci zhoršit. Okolní obce se obávají zejména hluku. Ministerstvo sice ve svém stanovisku uvedlo 124 podmínek pro investora, třeba dostavbu přivaděče na dálnici či omezení pro noční lety, ale podle obcí a kraje jsou tato opatření právně nevymahatelná.

Za Pardubický kraj byl nominován hejtman Martin Netolický (ČSSD) za podporu výstavby vodního kanálu Dunaj-Odra-Labe a Vladimír Vrána z krajského odboru životního prostředí a zemědělství za souhlas s vykácením lesa v rezervaci Psí kuchyně na Svitavsku. "O všech zásazích v přírodních rezervacích by měli úředníci rozhodovat vždy pečlivě a hlavně na základě odborných a zákonných podkladů, což se zde ale nestalo," míní koordinátor ankety Patrik. Podle Lesů ČR však byla těžba dřeva odložena a plošné kácení navíc firma neplánovala.

Z Plzeňského kraje je mezi finalisty Ropáka už popáté ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela za vytrvalé posazování výstavby spalovny komunálních odpadů v Chotíkově na Plzeňsku. "Do finále se dostal nově i za zahájení výstavby spalovny loni v září, ačkoli krajský soud stále ještě zkoumá zákonnost územního a stavebního rozhodnutí, takže právně jde o velmi rizikovou stavbu," sdělil Patrik.

Ropák bude 25. dubna v Brně udělen podvaadvacáté. Spolu s ním vyhlásí ekologové již podevatenácté Zelenou perlu, což je anticena za největší protiekologický výrok loňska. Na ni je již 40 kandidátů.

Loni dostal anticenu Ropák tehdejší ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), a to zejména za návrh zákona o Národním parku Šumava, za nečinnost ve vymezování chráněných území NATURA 2000 nebo podporu výstavby dvou jaderných bloků v Jaderné elektrárně Temelín. Ekologové mu vytýkali zejména nečinnost ve funkci. Zelenou perlu za antiekologický výrok dostal tajemník někdejšího prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl za výrok kritizující cyklisty.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Šálek Václav, Taneček David

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
ilustrační foto

Vedro je všude, ale na Moravě navíc silné bouřky, vítr, srážky

Domácí
6. 7. 2025

Forman měl silný vliv na začátek mé kariéry, uvedl Douglas ve Varech

Domácí
5. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ