Pravomoci prezidenta
Zeman rozbouřil diskusi. Ústavu musíme změnit, zní z TOP 09
15.07.2013 18:05 Původní zpráva
TOP 09: Ústava potřebuje revizi. Přesto spíš než komplexní zásah bude strana usilovat jen o dílčí změny. Řekl to v pondělí předseda sněmovního ústavně právního výboru Stanislav Polčák (TOP 09). Nejvíce se mu zamlouvá jmenování vlády podle německého modelu. Hodlá teď jednat s ostatními parlamentními stranami.
"Mluvil jsem už o tom s kolegy z různých parlamentních skupin a někteří jsou ochotni přistoupit zejména na německý model," uvedl Stanislav Polčák na pondělním semináři ústavně právního výboru na téma možných změn ústavy v kontextu aktuální politické situace. Praxe je v Německu taková, že první pokus jmenovat předsedu vlády má prezident, případné další pokusy náleží dolní komoře.
Na půdě ústavně právního výboru prý už leží několik novel ústavy, a to jak opozičních, tak ze stran bývalé koalice. "Snažil bych se o to, aby pokud je v parlamentu deklarovaná většina, tak aby se nemusela stát područím prezidentových úvah a do jisté míry i libovůle, kdy si navzdory této většině prosadí svého kandidáta. To považuji za rozpor s duchem ústavy," prohlásil Polčák.
Nedávné kroky prezidenta Miloše Zemana, kdy bez konsensu s politickými stranami zastoupenými v parlamentu jmenoval předsedou vlády svého poradce Jiřího Rusnoka a posléze na jeho návrh i celou vládu, rozlítil nejen strany bývalé koalice, ale i značnou část opozice. Prezidentův postup navíc vyvolal v mnoha kruzích otázku, zda byl jeho postup v souladu s ústavou, případně zda jeho kroky nejsou důvodem pro její změnu. Podle některých totiž Zeman překračuje své pravomoci.
Prezident by měl podle poslance TOP 09 jednat se všemi stranami, ne konat podle sebe. "To také udělal, a přesto si navolil svou vlastní vládu," reagoval Polčák na to, že i vzhledem k probíhajícím konzultacím s jednotlivými zástupci politických stran si Miloš Zeman zvolil vládu vlastní. "Měl ten postup připraven. Nepovažuji to za odpovědné ani standardní," hodnotil prezidentovy nedávné kroky poslanec Polčák. "Mělo by se postupovat spíše v kooperaci než v konfrontaci," hodnotil Zemanův postup.
Změny tlačené médii
Nejlepší by podle Polčáka byla komplexní změna ústavy, v její realizaci ale nevěří. "Pokud jde o věc materie změny ústavy, podle mě by bylo úplně nejjednodušší udělat změnu ústavy, ale doposud mám pocit, že prochází jen ty, které jsou tlačeny médii. Je to patrné u omezení imunity, u přímé volby prezidenta republiky. Takové změny procházejí. Změny, které mají širší záběr, se jeví jako ústavně neprůchodné," řekl v pondělí. Jmenoval jako příklad zákon o referendu či institut konstruktivní nedůvěry vládě.
"Z toho důvodu bych se přikláněl k tomu, abychom provedli pouze dílčí změnu ústavy, která je spíše splátkou dluhu za to, že u přímé volby prezidenta republiky jsme se na vymezení ústavních orgánů a jejich vzájemné vazby nezaměřili podrobněji," dodal poslanec.
Žaloba na prezidenta
Obrátit se s postupem prezidenta na Ústavní soud není v tuto chvíli ale podle Polčáka na místě, i když s ním velká část politiků zásadně nesouhlasí. "Impeachment bych nevyvolával," řekl s tím, že pro vyvolání nedůvěry vládě sněmovna ještě možnosti má. Žaloba na prezidenta navíc podle něj není na rozdíl od změny ústavy ideálním řešením. "Nenastalo ještě hrubé porušení ústavy, k ústavní žalobě se proto zatím nepřikláním," vysvětlil.
Téma limitů prezidentských pravomocí se stalo aktuální poté, co expremiér Petr Nečas musel po skandálu se svojí blízkou spolupracovnicí Janou Nagyovou podat demisi. Ačkoli koalice složená z ODS, TOP 09 a LIDEM nalezla většinu pro post předsedkyně vlády Miroslavu Němcovou (ODS), Zeman přesto pověřil sestavením kabinetu Jiřího Rusnoka, přestože není vůbec jisté, zda důvěru poslanců získá.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.