Zeman: Štěchův projev v Terezíně nebyl nacionalistický

Domácí
22. 5. 2016 14:56
Pieta v Terezíně. Předseda Senátu parlamentu ČR Milan Štěch uprostřed.
Pieta v Terezíně. Předseda Senátu parlamentu ČR Milan Štěch uprostřed.

Projev předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) na tryzně v Terezíně nebyl podle prezidenta Miloše Zemana nacionalistický. Zeman to uvedl v rozhovoru pro server ParlamentníListy.cz. Štěch prohlásil, že nelze srovnat násilí páchané nacisty na Češích s násilím, které pak páchali Češi na odsunovaných Němcích. Prezident také souhlasí s výroky šéfa Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslava Vodičky, který v projevu na tryzně za oběti nacismu zaútočil na lidi prchající před válkou.

"Zločiny během odsunu byly dílem konkrétních jednotlivců, zato nacistické zločiny během okupace byly součástí oficiální a promyšlené politické kampaně německého státu," uvedl 15. května v Terezíně Štěch. Federace židovských obcí v ČR poté sdělila, že Štěchův projev se nesl "v protiněmeckém nacionalistickém duchu", který na pietní akci nepatří. "Sdílím názor pana předsedy Štěcha, že to nebyl projev protiněmecký, ale protinacistický," komentoval kritiku Zeman.

Prezident v rozhovoru pro server také řekl, že nemá nic proti obsahu projevu šéfa svazu bojovníků za svobodu na stejné akci v Terezíně. Zároveň ale Zeman prohlásil, že tento projev nečetl. Předseda svazu Vodička v projevu uvedl, že uprchlíci v nynější migrační krizi neutíkají před válkou a chtějí jen využít evropský sociální systém. Přitom většina uprchlíků, kteří v poslední době přicházejí do Evropy, pochází podle mezinárodních organizací ze Sýrie a Iráku, kde už několik let zuří boje. Jen v Sýrii si vyžádaly za posledních pět let téměř půl milionu obětí.

Zeman také kritizoval návrh Evropské komise na reformu způsobu řešení žádostí o azyl. Podle komise má být pravidlo, že žádost má na starost první země, kam uchazeč vstoupí, doplněno o krizové přerozdělování uprchlíků do dalších států EU. Spouštělo by se v případě vysokého počtu žadatelů v některé členské zemi, ale ze systému by bylo možné se dočasně vyplatit částkou 250 tisíc eur (6,75 milionu korun) za jednoho odmítnutého žadatele. Český prezident to označil za "obchodování s lidmi".

Autor: ČTK Foto: ČTK , Hájek Ondřej

Další čtení

Výpadek proudu postihl milion odběrných míst, způsobil ho spadlý kabel

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

Analytici: Evropa potřebuje inteligentní sítě. Zvýší bezpečnost, sníží cenu

Domácí
4. 7. 2025
ilustrační foto

SHRNUTÍ: Zažili jsme odpoledne bez proudu a neví se proč. Česko to zvládlo

Domácí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ