Nejvyšší ústavní činitelé se v úterý sejdou na Pražském hradě, aby probrali českou zahraniční politiku, mimo jiné i chystanou cestu prezidenta Miloše Zemana do Spojených států. Jde o pravidelné setkání, které se koná vždy jednou za čtvrt roku, řekla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. "Určitě se bude hovořit i o cestě prezidenta Zemana do USA," doplnila k programu jednání.
Návštěvu českého prezidenta ve Spojených státech budou účastníci jednání probírat i podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka. Plánuje se podle něj také debata o brexitu a budoucnosti Evropské unie, květnovém jednání NATO nebo o českém předsednictví v Radě Evropy.
Na hradních setkáních ústavních činitelů se politici pokouší sjednocovat zahraničněpolitické postoje představitelů státu. Vedle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a Zemana jsou na schůzky, které svolává hlava státu, zváni také předseda Sněmovny Jan Hamáček, šéf Senátu Milan Štěch, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) a ministr obrany Martin Stropnický (ANO).
Zeman se chystá do Spojených států na konci dubna, doprovodí ho tam ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) a možná i další ministři. Prezident by se měl setkat s Donaldem Trumpem, který ho pozval na schůzku krátce po svém zvolení do čela USA.
Na minulých hradních setkáních čeští vrcholní politici diskutovali třeba o podpoře ekonomické diplomacie, českém předsednictví visegrádské skupině nebo o boji proti takzvanému Islámskému státu. Výrazným tématem byla také migrace.
Naposled se ústavní činitelé sešli na Hradě nad zahraničněpolitickou agendou loni 1. listopadu. V médiích a mezi politiky se tehdy řešil hlavně postoj Česka k Číně, zejména v souvislosti s říjnovou návštěvou tibetského duchovního vůdce dalajlamy v Praze. Ústavní činitelé tehdy vydali prohlášení, ve kterém ujišťovali, že Česko uznává jednotnou Čínu včetně Tibetu. Proti prohlášení se zvedla silná kritika od opozičních, ale i koaličních politiků a dalších lidí z veřejného sektoru.