Strany kontra prezident
Zemanova gravitační síla a strany v rozkladu
22.07.2013 18:30 Analýza
V politice to není nijak výjimečná situace. Jednotlivé strany jsou nuceny (naoko) prosazovat řešení, která pro ně vůbec, ale vůbec nejsou výhodná. Někteří hrají vysokou šachovou partii, jiní jsou možná jen "mimo mísu".
V pondělí prezident (a faktický premiér) Miloš Zeman pokračoval v audiencích na zámku v Lánech. Dorazili představitelé ČSSD, ODS a TOP 09. O Rusnokově kabinetu bude sněmovna rozhodovat 6. srpna. Jak hlasování o důvěře zatřese s naší již tak chaotickou politickou scénou? Zkusme si udělat trochu přehled o postojích hlavních aktérů.
Sebevražedná ODS
Občanští demokraté - alespoň ti, kteří oficiální stanoviska své strany myslí vážně - jako by žili ve vlastním skanzenu. Mávají svou údajnou "stojedničkou" poslanců ODS, TOP 09, LIDEM a dalších přeběhlíků a domáhají se premiérského pokusu pro šéfku sněmovny Miroslavu Němcovou. Argumentují, že Nečasova vláda byla vlastně docela fajn, jen "to" neuměla vysvětlit. Něco takového před volbami - kromě skutečně skalních voličů modré strany - nemůže u nikoho zabrat.
Nic proti dámě, jež se - jako jedna z mála - nezapletla do žádného skandálu. Připusťme dokonce, že věci nejsou, jak se zdají, a Němcová umí bouchnout do stolu. Jenže současná konstelace moc manévrů nedovoluje. Vláda Miroslavy Němcové, i kdyby získala oněch 101 hlasů, by nebyla ničím jiným než pokračováním Nečasova kabinetu. V praxi by pouze posílil Miroslav Kalousek coby nejprotřelejší z politiků bývalé koalice. V ODS jsou síly jednotlivých proudů (chcete-li regionů, případně kmotrů) tak nějak dané. Vláda Miroslavy Němcové by tedy do konce volebního období neměla jak přesvědčit voliče, že se ODS změnila.
Pro stranu je mnohem výhodnější zůstat v opozici a doufat, že se Zemanovci s ČSSD navzájem co nejvíc "pokoušou". Na mimořádném volebním kongresu se modří mohou pokusit o vlastní "resuscitaci" kompletní výměnu vedoucího týmu. Je to samozřejmě téměř nemožné, protože nejsou lidi, kteří by se proti "kmotroproudům" postavili. (Senátor Jaroslav Kubera v nedávném rozhovoru pro TÝDEN kandidaturu do vedení strany opět odmítl.)
Vždy vítězný Kalousek
TOP 09, přesněji její první místopředseda Miroslav Kalousek, je jako obvykle o krok napřed. Už proto, že z pozice druhé největší strany bývalé koalice se taktizuje mnohem lépe. Jakékoli řešení teď pro topku může být spíše výhodné, je tedy přesně v opačné situaci než ODS. Vládu Miroslavy Němcové samozřejmě teď TOP 09 musí prosazovat, když Karel Schwarzenberg svou stranu pasoval na lídra protizemanovského proudu v české politice. Jak bylo řečeno, i kdyby se takový kabinet náhodou podařilo prosadit, pak by v něm TOP 09 hrála roli toho hodného a všechny zhůvěřilosti zděděné z minulé vlády shazovala na ODS. Kalousek však nejspíš dobře ví, že nic takového nehrozí. Voliči z prezidentské volby by návrat bývalé koalice Miloši Zemanovi nikdy neodpustili.
Zůstanou-li vládní otěže až do řádných voleb v příštím roce v rukou Hradu, stačí předpokládat, že se občanští demokraté nezmění, a pro TOP 09 sbírat všechny hlasy od středu doprava tak, jak to kdysi zamýšlel Mirek Topolánek s ODS. Hlavními soupeři TOP 09 ve volbách mimo levici nejspíš nebudou občanští demokraté, ale spíš případné nové strany kolem Tomia Okamury či Andreje Babiše.
ČSSD: Povinná láska k Zemanovi
Mnohokrát bylo napsáno, že se ČSSD paradoxně stala spolu s ODS hlavním poraženým po pádu Nečasovy vlády. Kdyby se Nečasův kabinet dožil řádných voleb, mohl Bohuslav Sobotka sestavovat jednobarevnou většinovou vládu. Teď si i lidé z jeho křídla hořce uvědomují, že válku se Zemanem na Hradě nelze vyhrát, takže z taktického hlediska nezbývá než se s ním spojit. Čím dříve, tím lépe.
Bez ohledu na to, že 54 hlasů sociální demokracii ani s podporou KSČM (26) a VV (11) premiéru Rusnokovi stačit nebude, pro další měsíce bude na rozhodnutí ČSSD velmi záležet. Jedině v případě, že jako jedna žena a jeden muž zvednou ruku pro Rusnoka, mohou (snad) doufat, že je velký Miloš Zeman v následující předvolební kampani a poté při jednání o budoucí vládě po volbách nezadupe do země. Každé jiné řešení včetně premiérského pověření pro Bohuslava Sobotku, jenž nemá šanci získat dost hlasů poslanců, je pro ČSSD smrtící.
Odpověď na otázku, zda Rusnok bude vládnout s důvěrou, je zatím ve hvězdách. I bez většiny ve sněmovně však zůstává hlavním hráčem Hrad a jeho gravitační pole bude čím dál širší. Podporu Rusnokovi předběžně přislíbily Věci veřejné a i mnozí nezařazení poslanci si nejspíš uvědomí, že Zeman tady bude "vládnout" i v dalších letech. Mít ho na své straně se tak určitě vyplatí.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.