Zemřel bývalý českobudějovický biskup Jiří Paďour ve věku 72 let

Domácí
11. 12. 2015 15:13
Jiří Paďour, biskup českobudějovické diecéze římskokatolické církve, jmenovaný papežem Janem Pavlem II v roce 2001.
Jiří Paďour, biskup českobudějovické diecéze římskokatolické církve, jmenovaný papežem Janem Pavlem II v roce 2001.

Ve věku 72 let v pátek zemřel emeritní českobudějovický biskup Jiří Paďour. Zemřel po krátké nemoci v prachatickém hospici sv. Jana Nepomuka Neumanna. Z čela českobudějovické diecéze Paďour odešel loni na jaře ze zdravotních důvodů. Poslední rozloučení s biskupem se podle jeho sekretáře Pavla Ambrože uskuteční v sobotu 19. prosince od 10 hodin v českobudějovické katedrále svatého Mikuláše.

"Osobní i kněžský život biskupa Jiřího Paďoura je svědectvím o věrnosti rodné zemi a církvi, které zasvětil celý svůj život," řekl pražský arcibiskup Dominik Duka. Současně připomněl, že Paďour byl nejen knězem, ale i synem starobylého selského rodu a rodiny doktora Václava Paďoura, která byla připravena o veškerý majetek a v 50. letech perzekvována, a zemřel v den výročí takzvaného číhošťského zázraku, který je spojován s protestem proti násilné kolektivizaci.

Biskup Jiří Paďour vstoupil roku 1978 tajně do řádu kapucínů. Na snímku slouží mši v chrámu svatého Tomáše Becketa v Nové Cerekvi na Pelhřimovsku. Roku 2004 zde posvětil zrestaurovaná Boží muka a Mariánský sloup.Za minulého režimu Paďour na devět let přišel o státní souhlas s výkonem duchovní činnosti a až do jeho navrácení v roce 1986 se vrátil k dělnickým povoláním. Po roce 1989 už patřil k výrazným postavám katolické církve. Podílel se na obnově kapucínského řádu, působil jako pražský světící biskup a 12 let vedl českobudějovickou diecézi. Po jeho rezignaci byla rok bez biskupa, letos v březnu jím papež František jmenoval Vlastimila Kročila.

Na Paďoura bude vzpomínat i jeho kamarád, biskup Václav Malý. "Vážil jsem si na něm opravdovosti a že měl smysl pro humor," řekl Malý. Podle něj v Paďourovi zůstala jeho původní profese, herectví, které v 60. letech studoval na Divadelní akademii múzických umění, a mrzí ho, že se "už asi nikdy nezasměje v rámci své služby jako s ním". Je ale rád, že se ním mohl setkat dva dny před smrtí.

Českobudějovický biskup Vlastimil Kročil přijímá v katedrále sv. Mikuláše požehnání od emeritního biskupa Jiřího Paďoura.Biskup Paďour se v 60. letech při studiu herectví na Divadelní akademii múzických umění setkal i s Václavem Havlem. O kněžství začal uvažovat na studijní stáži na mezinárodním Institutu divadelní formy a výzkumu ve Francii. Světský život se rozhodl opustit v roce 1970 a začal studovat na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Litoměřicích.

Po vysvěcení v roce 1975 byl dva roky kaplanem v Mariánských Lázních a okolí. Poté, co při kázání polemizoval s režimním komunistickým časopisem Tvorba, mu byl v červenci 1977 odebrán státní souhlas pro práci kněze. O rok později tajně vstoupil do kapucínského řádu. Na konci sedmdesátých let pracoval jako neoficiální sekretář kardinála Františka Tomáška. Po odmítnutí spolupráce se Státní bezpečností byl ze sekretariátu v roce 1979 propuštěn. V osmdesátých letech vedl typický život disidenta, pracoval jako uklízeč. Sloužil jako kněz v podzemí.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Pavlíček Luboš, Kamaryt Michal, Pancer Václav

Další čtení

Jan Lipavský vede českou diplomacii od prosince 2021

Domácí
2. 7. 2025

Zlínský kraj zajistí posílení dopravy na Dny lidí dobré vůle ve Velehradě

Domácí
2. 7. 2025

Nymburskou nemocnici ochromil kyberútok, funguje v nouzovém režimu

Domácí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ