Zemřel hudebník Vojtěch Havel známý z dua se svou manželkou Irenou

Domácí
22. 10. 2024 21:36
Zemřel hudebník Vojtěch Havel známý z dua se svou manželkou Irenou
Zemřel hudebník Vojtěch Havel známý z dua se svou manželkou Irenou

Ve dvaašedesáti letech zemřel v pondělí hudebník Vojtěch Havel známý zejména z působení v hudebním duu, které tvořil se svou manželkou Irenou Havlovou. ČTK to dnes řekl hudebník Petr Ostrouchov, kterého o zveřejnění informace požádala Havlova manželka. Tvorbu manželů Havlových tvoří směs lidové hudby a hudebních motivů odkazujících k různým kulturám a nástrojům, zejména indickým a východoasijským. Jsou držiteli Českého lva za hudbu k filmu Křižáček.

"Za více než čtyřicet let společné hudební dráhy si Havlovi vytvořili svůj originální hudební jazyk, kterým oslovovali posluchače doma i při četných vystoupeních v zahraničí," řekl Ostrouchov. "Posledním společným dílem Havlových zůstane album Four Hands, které vyšlo letos v květnu. Zpráva o Havlově úmrtí přišla těsně před začátkem plánovaného stejnojmenného podzimního miniturné," doplnil.

Počátek spolupráce manželů Havlových se datuje od poloviny 80. let, kdy vznikla experimentální formace Capella Antiqua e Moderna. Sdružení provádělo díla evropské klasické hudby od renesance až po současnost. Později spolupracovali s nedávno zesnulým písničkářem Oldřichem Janotou a od roku 1990 začali vydávat desky s vlastní tvorbou. Intenzivní koncertní aktivita je zavedla do zahraničí. Společně s avantgardními výtvarníky a divadelníky Petrem Niklem a Janou Svobodovou se s představením Slunovrat podívali i do Afriky a Japonska.

V první polovině 90. let manželé Havlovi třikrát navštívili Indii a inspirováni její lidovou a duchovní hudbou vytvořili autorský komplet čtyř CD. Na téma duchovního života Indie také natočili čtyři filmy. Ve filmových projektech nadále pokračovali hudebně vizuálním dílem Tajemná Gamelánie v režii Viliama Poltikoviče. Později se prezentovali například hudbou k celovečerním filmům Cesta pustým lesem Ivana Vojnára nebo Otec Lukáše Hanuláka. Podepsáni jsou také pod řadou krátkometrážních a dokumentárních snímků a množstvím scénické hudby k televizním či divadelním inscenacím.

Ve svých kompozicích využívali manželé rozmanitých hudebních nástrojů, mezi které patří violoncello, klavír, viola da gamba, zvony nebo tibetské mísy. Spolupracovali s mnoha umělci, jakými jsou bubeník Alan Vitouš, kytarista Tony Ackerman, flétnista Jiří Stivín, hráč na japonské hudební nástroje Vlastislav Matoušek, ale také tanečníci Karel Vaněk a Eva Černá či výtvarník Radek Pilař.

Autor: ČTK Foto: ČTK/Profimedia

Další čtení

Na Festivalu kláštěrních pivovarů mohou lidé ochutnat pivo jako z 16. století

Domácí
26. 4. 2025

Pět vinařských obcí láká na festival otevřených sklepů, zapojí se 34 vinařství

Domácí
26. 4. 2025

Omezení odkladů zahájení povinné školní docházky Sněmovna schválila

Domácí
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ