Zemřel mozek mystifikační akce StB s dokumenty nacistů

Domácí
22. 9. 2018 13:05
Potápěči na Čertově jezeře v červenci 1964.
Potápěči na Čertově jezeře v červenci 1964.

V USA zemřel v noci na úterý Ladislav Bittman, který v roce 1964 vymyslel a provedl mystifikační akci komunistické Státní bezpečnosti (StB) s údajným nálezem nacistických dokumentů v jezeře na Šumavě. Informaci přinesly Lidové noviny (LN).

Bedny s údajnými dokumenty nacistů do Černého jezera hodili roku 1964 příslušníci StB, aby vytvořili tlak na západní osobnosti s válečnou minulostí a pomohli rozpoutat kampaň proti promlčení válečných zločinů. Bittman po srpnu 1968 emigroval do Spojených států, kde prozradil řadu komunistických agentů i pozadí zmíněné mystifikační akce Neptun.

Dezinformační akce se zrodila náhodou. Štáb pořadu Československé televize Zvědavá kamera prozkoumával pověst o šumavském jezeře, jehož voda prý má zázračné konzervační vlastnosti. V pověstmi opředeném Čertově jezeře tehdy na jaře roku 1964 objevili potápěči, mezi nimiž byl i Bittman, několik bedýnek s válečnou municí. Bittman poté zorganizoval v červenci stejného roku akci, při níž StB do nedalekého Černého jezera potopila bedýnky s prázdnými papíry. Úřady pak přivolaly novináře, bedýnky z jezera vyzvedly a odvezly k údajnému zkoumání.

V září pak ministr vnitra Lubomír Štrougal na tiskové konferenci, na níž nechyběli zahraniční novináři, ukázal dokumenty, které prý pocházely z nalezených beden. Šlo však o nacistické dokumenty přivezené mezitím sovětskou tajnou službou. Nález pomohl mimo jiné vytvořit diplomatický tlak na západoněmeckou vládu proti promlčení válečných zločinů. Ty měly být promlčeny v roce 1965, ale akce pomohla lhůtu prodloužit o pět let.

Dezinformační akce StB Neptun tak byla ve své době úspěšná. Po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 ale hlavní aktér akce Bittman uprchl do USA, kde prozradil nejen řadu agentů komunistické tajné služby, ale také pravdu o bednách ze šumavského jezera. V USA pod jménem Lawrence Martin-Bittman působil později i jako profesor na Bostonské univerzitě.

Bittmanův kolega z Bostonské univerzity Igor Lukeš v LN uvedl, že po emigraci Bittmana v USA zhruba rok vyslýchaly tamní rozvědky. "V téhle profesi (agenta StB) se cítil téměř celých 14 let nejistý a nakonec ji opustil za cenu trestu smrti," uvedl Lukeš. Bittman podle něj napsal řadu knih a v 80. letech založil centrum pro studium dezinformací. "Svou akademickou kariéru, která trvala 24 let, miloval," doplnil. Po ukončení kariéry na univerzitě kvůli infarktu se Bittman věnoval svému koníčku, malování. Letos v noci na 18. září zemřel Bittman ve věku 87 let ve svém ateliéru ve městě Rockport v americkém státě Massachusetts.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/Havelka Zdeněk

Další čtení

Prezident Petr Pavel na Národní konferenci o podpoře sportu a pohybu, 13. května 2025, Praha.

Prezident Pavel: Sport zvyšuje odolnost společnosti, měl by přinášet radost

Domácí
13. 5. 2025

Zajištěny stovky počítačů, falešné investice řídili jako firmu

Domácí
13. 5. 2025
Sněhová Mapa republiky

Sněhová Mapa republiky se pořád drží. Morava už ale odtála

Domácí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ