Ve věku nedožitých 87 let zemřel po těžké nemoci 6. června v Praze popularizátor mykologie a houbaření Miroslav Smotlacha, jednatel a čestný předseda České mykologické společnosti. Ve čtvrtek to oznámila rodina.
ČTĚTE: Muž, který osvobodil houby
Nejznámější houbař a jeho dynastie
Smotlacha výrazně přispěl k popularizaci houbaření v Česku, k větší znalosti hub jedlých i jedovatých. Propagoval nutnou ochranu lesa, hub i přírody. Laboratoř dřevokazných hub, kterou vedl, vypracovala přes deset tisíc posudků a přispěla k záchraně a opravám mnoha českých památek.
Rodák z Prahy - Vinohrad se narodil 22. září 1920. Vystudoval reálné gymnázium a absolvoval Vysokou školu chemicko-technologického inženýrství s konečným zaměřením na chemii potravinářskou a kvasnou. Pracoval jako vedoucí technického rozvoje a výzkumu mrazírenského průmyslu, od té doby trpěl hlasovou indispozicí.
Houbám se věnoval již od dětství, přestože nevystudoval přírodní vědy a nesplnil přání svého otce, jednoho z průkopníků československé mykologie Františka Smotlachy (1884 - 1956). Od svých 14 let působil v redakci Časopisu českých houbařů (Mykologickém sborníku). Od poloviny 50. let aktivně pracoval v České mykologické společnosti.
Miroslav Smotlacha se zabýval praktickou mykologií, zejména technologií kulinářského a průmyslového zpracování hub a houbovými potravinářskými výrobky vůbec. Byl autorem či spoluautorem řady populárních houbařských atlasů a kuchařek. Rozsáhlá je i jeho práce v oboru dřevokazných hub a jiných škůdců.
Popularizaci houbaření a mykologie zasvětil Miroslav Smotlacha celý svůj život a zanechal po sobě kus obětavé a dobrovolné práce. Jméno Smotlacha a jeho souvislost s houbami se dostalo do povědomí lidí a stalo se součástí veřejného života. Za své celoživotní dílo byl v roce 2005 vyznamenán medailí Za zásluhy o stát v oblasti vědy a výchovy II. stupně.
Foto: Lucie Pařízková