Dnes ráno zemřel ve spánku první porevoluční český prezident Václav Havel. Bylo mu 75 let. Oznámila to Havlova tajemnice Sabina Tančevová. Někdejší československý a český prezident zemřel "v tichosti ve spánku" na své chalupě v Hrádečku na Trutnovsku v přítomnosti své ženy Dagmar, dodala Tančevová.
Havel se na veřejnosti objevil naposledy před týdnem, kdy v sobotu přijal svého přítele tibetského dalajlamu a převzal cenu slovenské Nadace Jána Langoše.
Na úmrtí exprezidenta reagoval bezprostředně premiér Petr Nečas. "Jsem tím lidsky zasažen. Protože pan prezident byl symbolem toho, co se tady stalo v roce 1989. Udělal toho pro Českou republiku hrozně moc... Jeho odchodu je škoda, protože toho mohl k politice i dění ve společnosti ještě spoustu říct," uvedl v České televizi se slzami v očích. Exprezident měl respekt předsedy vlády a zaslouží si podle něj nevyšší úctu a nejvyšší pocty ze strany státu.
Z dalších vrcholných ústavních činitelů vyjádřila zármutek také vicepremiérka Karolina Peake. "Jakkoli bylo v posledních měsících vidět, že se prezidentu Havlovi nedaří dobře, zpráva o jeho smrti je naprostým šokem. Je to konec jedné éry, konec života osobnosti, která pro naši zem tolik znamenala a udělala. Když byl zvolen poprvé prezidentem a vystoupil na balkon na nádvoří Pražského hradu, brečela jsem pod tím balkonem dojetím. Nikdy na to nezapomenu. Rodině vyjadřuji upřímnou soustrast," uvedla Peake.
Letos v říjnu bylo politikovi, dramatikovi, spisovateli a ochránci lidských práv 75 let. Havel měl dlouhodobé potíže s respiračním systémem, který byl oslaben častými záněty, dřívějším kouřením a také rakovinou, kvůli níž mu lékaři před lety odstranili půl pravé plíce. Míval i jiné zdravotní potíže, jako třeba srdeční arytmii. Několikrát byl ohrožen na životě, bylo to kvůli potížím s plícemi a kvůli proděravění tlustého střeva.
Soustrast s úmrtím Václava Havla můžete vyjádřit také zde: