Havlíčkův Brod musí zaplatit ženě, která upadla na neupraveném chodníku, odškodné. Městský úřad ale kritizuje odůvodnění okresního soudu, které neříká, jak postupovat v podobných případech. Jaroslava Bártů, která se loni zranila na neuklizeném městském chodníku dostane polovinu částky, o kterou žádala, tedy 14 500 korun.
Podle soudkyně Boženy Janečkové byl chodník kvůli ledovce pokryté vrstvou sněhu špatně schůdný a měl být posypán. Svůj podíl má však i poškozená, která věděla, že chodník klouže a je špatně osvětlen. "Rozsudek nelze brát jako precedens. Byl to individuální případ, u každého jiného bude nutné prokázat všechny skutečnosti," uvedla soudkyně ve zdůvodnění.Případ se stal loni 2. února časně ráno. Pád na chodníku přímo před městským úřadem skončil pro Bártů tříštivou zlomeninou zápěstí. Odškodnění se na úřadě marně domáhala několik měsíců. "Nejde mi o peníze, ale o to, aby město uznalo chybu. Chci vybojovat vstřícnější postoj k jeho obyvatelům a voličům místo arogance," tvrdí žena, která má po úrazu trvalé následky. Město zažalovala o odškodné 29 tisíc korun.
Městský úřad se podle tajemníka Václava Stejskala k případnému odvolání vyjádří, až prostuduje písemné zdůvodnění rozsudku. "Sám za sebe považuji tuto plichtu za nic neřešící. Očekával jsem, že soud dá jasný návod, jak postupovat v podobných případech," řekl Stejskal.
Podle Bártů přistupuje město k úrazům, které se lidem stanou na městských chodnících, zvláštním způsobem. "Návod vydaný radnicí a popisující, jak mají lidé při úrazech postupovat, je k ničemu," postěžovala si Bártů. Tajemník podle ní při jednání zastupitelstva řekl, že nikdo nebude odškodněn, i když předloží všechny potřebné doklady.
K žádostem o odškodnění úrazů na městských chodnících přistupují města na Vysočině rozdílným způsobem. Někde stejně jako v Havlíčkově Brodě nepřiznají odškodnění nikomu, jinde posuzují každý případ individuálně. Například jihlavská radnice neupírá nárok na odškodnění prakticky nikomu, každou událost však důsledně prověřuje.